PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa strategia Podkarpacia pomoże przedsiębiorcom ulokować inwestycje dotyczące OZE

  • PAP    4 lutego 2014 - 17:14
Nowa strategia Podkarpacia pomoże przedsiębiorcom ulokować inwestycje dotyczące OZE

- Zarząd woj. podkarpackiego przyjął we wtorek Program rozwoju odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu dokumentowi przedsiębiorcy będą wiedzieli, gdzie ulokować swoje inwestycje dotyczące OZE - poinformował na konferencji wicemarszałek Lucjan Kuźniar.
Podkreślił, że przyjęta strategia jest bardzo ważnym dokumentem dla rozwoju regionu. "Umożliwi wykorzystanie surowców odnawialnych, którymi nasz region dysponuje. To oznacza m.in. dodatkowe miejsca pracy" - dodał wicemarszałek na konferencji w Rzeszowie.

Program wskazuje, w których powiatach na Podkarpaciu są najlepsze warunki do inwestowania w OZE. Z dokumentu wynika np., że powiat strzyżowski ma potencjał jeśli chodzi o rozwój energetyki wodnej, a najlepsze warunki do stawiania farm wiatrowych są w części powiatu jarosławskiego. Energetyka słoneczna powinna być natomiast rozwijana w powiatach rzeszowskim i mieleckim.

Czytaj też:  Jak pogodzić interesy gminy, inwestora i mieszkańców w kwestii OZE?

Kuźniar zastrzegł, że przygotowana strategia i propozycje, jakie zawiera, nie ingerują w środowisko naturalne. Obszar województwa jest bowiem w ponad 40 proc. objęty różnymi uwarunkowaniami środowiskowymi - chodzi m.in. o tereny chronione.

"Przyjęliśmy także zasadę, że farmy wiatrowe mogą powstawać w odległości minimum 2 km od zabudować. Sądzimy, że jest to odległość, która minimalizuje skutki tego typu inwestycji dla człowieka" - powiedział wicemarszałek.

Przygotowanie programu kosztowało ok. 70 tys. zł i trwało półtora roku. Dokument ma zostać przyjęty na najbliższej sesji sejmiku woj. podkarpackiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.