PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowa uchwała antysmogowa, Kraków: Zakaz palenia węglem i drewnem w mieszkaniach i domach

 • PAP/AT    15 stycznia 2016 - 14:00
Nowa uchwała antysmogowa, Kraków: Zakaz palenia węglem i drewnem w mieszkaniach i domach

Nowa uchwała antysmogowa dla Krakowa, która wprowadza w mieście całkowity zakaz stosowania paliw stałych do ogrzewania mieszkań i domów (fot.pixabay.com)

• Sejmik województwa małopolskiego przyjął nową uchwałę antysmogową.
• Wprowadzono całkowity zakaz stosowania paliw stałych do ogrzewania mieszkań i domów w Krakowie.
• Przepisy wejdą w życie od 1 września 2019 r.
Przyjęta uchwała przewiduje całkowity zakaz palenia paliwami stałymi, w tym m.in. węglem i drewnem w kotłach, piecach i kominkach w Krakowie. Jako dopuszczalne do stosowania wskazane zostały paliwa gazowe oraz lekki olej opałowy. Za uchwałą zagłosowało 19 radnych, 15 wstrzymało się od głosu.

Władze województwa i miasta uznały, że przyjęta uchwała antysmogowa ma charakter historyczny, i tylko w formie tak restrykcyjnej może doprowadzić do poprawy jakości powietrza w Krakowie w przeciągu najbliższych lat. Według nich przyjęte rozwiązania prawne są odpowiedzią na jednoznaczne oczekiwania społeczne wyrażone m.in. w trakcie szerokich dyskusji i konsultacji projektu uchwały antysmogowej. Wskazano na potrzebę i rozwiązywania problemu niskiej emisji w gminach okalających Kraków oraz innych miastach i miasteczkach województwa.

Poprzednia uchwała antysmogowa sejmiku województwa małopolskiego z listopada 2013 r. została uchylona przez Naczelny Sąd Administracyjny. Po nowelizacji Prawa ochrony środowiska radni wojewódzcy mogą już podejmować decyzję o wprowadzenie ograniczeń dotyczących paliw dopuszczalnych do spalania w piecach, kominkach i kotłach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (5)

 • dyzio marzyciel, 2016-01-27 14:32:08

  ciepłownia w łęgu też ma dużą rurę z gazem ?
 • domyślny, 2016-01-15 16:11:32

  Do Joanna: Poddałaś się ogólnej histerii. Rozumiem że nie masz pieca ani kominka. Autem zapewne ty i twoi bliscy również nie jeżdżą. Najprościej zakazywać. Piszesz "nasze dzieci" wiec pewnie je masz. Zakazami osiągnęłaś dobre wyniki?
 • Jasnie pan Iluminat, 2016-01-15 16:08:39

  Konstytucja daje nam prawo równości a w tym przepisie go nie ma o zakazie bo tylko Krakowianie go maja więc uchwała idzie do kosza i ma na to wypięte d....NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: