PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe czujniki monitorują jakość powietrza w każdej dzielnicy Żywca

  • PAP/rs    2 listopada 2017 - 11:40
Nowe czujniki monitorują jakość powietrza w każdej dzielnicy Żywca
Żywiec w 2016 r. znalazł się na szczycie listy 50 miast w UE o najwyższym poziomie zanieczyszczenia powietrza WHO. Fot. Shutterstock.com

Sześć nowych czujników monitorujących jakość powietrza zainstalowano w każdej z dzielnic Żywca - poinformował w czwartek rzecznik burmistrza miasta Mariusz Hujdus. Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu wyniki pomiarów dostępne będą w internecie.
• Żywiec w 2016 r. znalazł się na szczycie listy 50 miast w UE o najwyższym poziomie zanieczyszczenia powietrza, którą sporządziła Światowa Organizacja Zdrowia.

• Instalacja nowych czujników to jeden z etapów walki ze smogiem w Żywcu.

• 70 tys. zł na zakup czujników przekazała miastu piwowarska Grupa Żywiec.

- Nowe czujniki zostały umieszczone w dzielnicach Koleby, Moszczanica, Oczków, Podlesie, Sporysz i Zabłocie. Już wcześniej pomiary prowadzone były na miejskim rynku oraz w stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska - powiedział.

Żywiec w 2016 r. znalazł się na szczycie listy 50 miast w UE o najwyższym poziomie zanieczyszczenia powietrza, którą sporządziła Światowa Organizacja Zdrowia. Wśród nich 33 miasta znajdują się w Polsce; oprócz Żywca to m.in.: Pszczyna, Kraków, Katowice, Bielsko-Biała i Sosnowiec.

Jak powiedział Hujdus, pierwsze pomiary wykazały, że jakość powietrza nie była zła. - W ostatnich dniach w Żywcu, który położony jest w kotlinie, wiał dość silny wiatr. Wpływa on pozytywnie na jakość powietrza rozpraszając zanieczyszczenia - wyjaśnił.

Instalacja nowych czujników to jeden z etapów walki ze smogiem w Żywcu. Burmistrz miasta Antoni Szlagor przypomniał, że prowadzona ona jest wieloetapowo, podejmowane są m.in. działania doraźne, jak dofinansowanie w ramach programu ograniczenia niskiej emisji i udział w projekcie montowania elektrofiltrów kominowych, a także prewencyjne kontrole straży miejskiej.

70 tys. zł na zakup czujników przekazała miastu piwowarska Grupa Żywiec. Wcześniej firma m.in. wsparła też uruchomienie Centrum Edukacji Ekologicznej w żywieckim magistracie i utworzyła fundusz społeczny, w ramach którego lokalne organizacje mogą realizować wspólne cele m.in. związane z ekologią.

Burmistrz Szlagor uważa, że samorząd może zrobić wiele na rzecz poprawy jakości powietrza, ale bez pomocy władz centralnych, jeszcze przez wiele lat Polacy będą się borykali z problemem smogu. - Bez systemowych rozwiązań się nie obejdzie. To państwo musi zadbać, by zniknął problem tzw. ubóstwa energetycznego. To państwo musi sprawić, by opłacało się używać paliw ekologicznych, jak gaz - powiedział.

W województwie śląskim w walkę ze smogiem aktywnie włączył się sejmik - wiosną przyjął uchwałę antysmogową, drugą po małopolskiej. Wprowadziła ona od września br. zakaz stosowania paliw najgorszej jakości, w tym mułów węglowych i tzw. flotokoncentratów. Nakazała też sukcesywną wymianę przestarzałych instalacji cieplnych. Na działania przewidziane uchwałą potrzeba ok. 6-7 mld zł w ciągu dekady.

W 33 polskich miastach, które według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mają największy problem ze smogiem powstaną dedykowane programy walki z tym zjawiskiem - poinformował pod koniec października wicepremier Mateusz Morawiecki. Pieniądze na ten cel będą m.in. z opłat za foliówki.

Zobacz: Smog w miastach. Mateusz Morawiecki zapowiada specjalne programy

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Środki z projektów, 2017-11-09 20:19:36

    Zmiany są potrzebne. Zaniedbujemy środowisko i to coraz bardziej. Większość patrzy na takie zmiany ale nie oszukujmy się jeśli nie narzuci się czegoś z góry to efekty są marne. Kilka kwestii w tym wszystkim można by oczywiście zmienić na przykład to, żeby do takich zmian trzeba ludzi przygotować a ...nie robić coś z dnia na dzień. Na szczęście do inwestycji są dopłaty. Udało nam się wymienić kocioł z ręcznym zasypem na kocioł w pełni automatyczny EEI Pellets Kostrzewa i jest to bardzo dobra zmiana. Głównie dlatego, że nie trzeba do niego zaglądać ale najważniejsze jest to, że udało się uzyskać dodatkowe środki na taką inwestycję. Kocioł spełnia wymagania eco design a są to wymagania wyższe niż 5 klasa i dzięki temu można starać się o dofinansowanie z większości projektów.  rozwiń