PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowoczesna do rządu: Problem smogu trzeba porządnie rozwiązać

  • PAP/TK    22 lutego 2018 - 13:00
Nowoczesna do rządu: Problem smogu trzeba porządnie rozwiązać
Nowoczesna przygotowała Pakiet Antysmogowy (Fot. pixabay)

Pięcioletni "Program Ograniczenia Niskiej Emisji" oraz dodatek grzewczy dla mieszkańców - to propozycje zawarte w Pakiecie Antysmogowym, zaproponowanym przez Nowoczesną. Partia zaapelowała do rządu o "porządne" zajęcie się problemem złej jakości powietrza.
  • Posłowie Nowoczesnej: Wzywamy rząd do tego, aby w końcu porządnie zajął się sprawą.
  • W ramach propozycji Nowoczesnej znajduje się pięć projektów ustaw, m.in. o ustanowieniu pięcioletniego "Programu Ograniczenia Niskiej Emisji".
  • Nowoczesna zapowiedziała też złożenie interpelacji do Ministra Energii dot. stanu działalności zespołu ds. ograniczenia ubóstwa energetycznego w Polsce.

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu orzekł, że Polska, złamała prawo Unii Europejskiej, dopuszczając do nadmiernych wieloletnich przekroczeń stężeń pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Na tym etapie nie zasądzono kar, ale Komisja Europejska może o nie wystąpić.

Chodzi o dyrektywę UE z 2008 r., która określa wartości dopuszczalne zanieczyszczeń i progi alarmowe dla ochrony zdrowia. Jej cel to zmuszenie państw członkowskich do utrzymywania takiej jakości powietrza, by nie zagrażało ono zdrowiu ludzi. Komisja pozywając Polskę alarmowała, że zbyt wysokie stężenie pyłów w powietrzu stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Posłanka Nowoczesnej Monika Rosa zauważyła na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, że Trybunał jasno wskazał, iż rząd polski "niewiele zrobił" przez ostatnie lata, aby poprawić jakość powietrza.

"Wzywamy rząd do tego, aby w końcu porządnie zajął się sprawą. Rok temu ogłoszono program antysmogowy - niestety z kilkunastu punktów do tej pory zrealizowano tylko jeden, dotyczący jakości emisji kotłów. Wszystkie inne są albo niedopracowane, albo nierozpoczęte" - mówiła Rosa.

Jak poinformowała, Nowoczesna wzywa marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego do rozpatrzenia na najbliższym posiedzeniu Izby uchwały dotyczącej walki ze smogiem, którą - jak zaznaczyła - powinien rozpocząć rząd.

"W tej uchwale prosimy o niezwłoczne podjęcie pilnych działań, takich jak uchwalenie norm jakości paliw stałych. Mówimy o opracowaniu i wdrożeniu kompleksowej polityki publicznej, mającej na celu walkę ze źródłami niskiej emisji, która musi obejmować dofinansowanie kotłów, wsparcie dla wykorzystania czystych paliw, termomodernizację budynków. Mówimy o tym, aby rząd w końcu skuteczniej zaangażował pomoc społeczną w walkę z ubóstwem energetycznym. Mówimy o tym, że te wszystkie elementy sprawiają, czy będziemy zdrowo i dobrze w Polsce żyć" - mówiła posłanka.

Czytaj także: Smog, zanieczyszczenie powietrza: Rząd chwali się sukcesami, posłowie apelują o radykalne działania×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.