PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowoczesna ma lepszy plan na likwidację smogu niż Patryk Jaki?

 • PAP/AT    16 maja 2018 - 07:33
Nowoczesna ma lepszy plan na likwidację smogu niż Patryk Jaki?
Działacze Nowoczesnej zauważają, że obecnie koszty wymiany pieców są zbyt wysokie (fot.pixabay.com)

By naprawdę zmienić sytuację dotyczącą walki ze smogiem w stolicy, należy m.in. wysłać urzędników na ulice i osiedla, by zaangażować całe społeczności lokatorskie lub sąsiedzkie. Należy też opracować odpowiadającą warszawskim warunkom "definicję ubóstwa energetycznego" tak, by udzielić finansowej pomocy osobom, dla których rachunki za ogrzewanie, zwłaszcza to czystsze i ekologiczne, są zbyt wysokie - ocenia warszawska Nowoczesna.




 • Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki zapowiada rozwiązania ws. zmniejszenia smogu, które już wprowadzono w stolicy - twierdzi warszawska Nowoczesna.
 • Warszawiacy już mogą dostać dofinansowanie m.in. do wymiany pieca, ale rezultat jest mizerny - zaznacza.
 • Należy udzielić finansowej pomocy osobom, dla których rachunki za ogrzewanie, zwłaszcza to czystsze i ekologiczne, są zbyt wysokie, oraz zwiększyć kwoty dofinansowania przyznawanego na wymianę źródła ciepła dla osób o najniższych dochodach - dodają.
 • Działacze Nowoczesnej zauważają, że obecnie koszty dla tych osób nadal są zbyt wysokie, za to piece wymieniają najbardziej zaradni i najbardziej świadomi mieszkańcy.

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki zapowiedział we wtorek, że jeżeli wygra wybory, to już w pierwszym roku swojej kadencji zlikwiduje wszystkie miejskie "kopciuchy"; zaproponował również wprowadzenie bonów na wymianę pieców.

"Podczas konferencji ministra Jakiego mogliśmy usłyszeć, że będzie stosować rozwiązania, które już wprowadzono w Warszawie. Niestety, nie dają one efektu. Warszawiacy już mogą dostać dofinansowanie do wymiany pieca albo podłączenia do sieci ciepłowniczej, ale rezultat jest mizerny" - napisali działacze warszawskiej Nowoczesnej, odnosząc się do tych propozycji.

"Jaki może deklarować, że wyda więcej pieniędzy na plakaty i promocję, ale to nic nie zmieni" - twierdzi cytowany w komunikacie sekretarz regionu warszawskiego Nowoczesnej Marek Szolc.

Czytaj też: Tak nie wygramy wojny z niską emisją

Według niego, by naprawdę zmienić sytuację dotyczącą walki ze smogiem w stolicy, należy m.in. "wysłać urzędników na ulice i osiedla, by zaangażować całe społeczności lokatorskie lub sąsiedzkie".

"Dziś często podłączenie do sieci jest nieproporcjonalnie drogie, bo chce tego tylko jeden z kilkunastu lokatorów w budynku, albo mieszkańcy jednego z kilkunastu domów w tej samej okolicy, a trzeba zaangażować wszystkich" - podkreśla.

Ponadto, zdaniem Nowoczesnej, należy też opracować odpowiadającą warszawskim warunkom "definicję ubóstwa energetycznego" tak, by udzielić finansowej pomocy osobom, dla których rachunki za ogrzewanie, zwłaszcza to czystsze i ekologiczne, są zbyt wysokie, oraz zwiększyć kwoty dofinansowania przyznawanego na wymianę źródła ciepła dla osób o najniższych dochodach.

Działacze Nowoczesnej zauważają, że obecnie koszty dla tych osób nadal są zbyt wysokie, za to piece wymieniają najbardziej zaradni i najbardziej świadomi mieszkańcy.

Warto byłoby też - przekonuje Nowoczesna - "regularnie przypominać mieszkańcom, że zgodnie z uchwałą antysmogową dla Mazowsza za 4,5 roku kopciuchy będą nielegalne i nie będzie wolno w nich palić".

Zdaniem Szolca, Patryk Jaki "zupełnie pomija kwestię termomodernizacji budynków, a bez niej nie uda się obniżyć kosztów ogrzewania, a wiele domów w Warszawie nie jest docieplonych". "Miasto powinno dofinansować te działania, zwłaszcza najuboższym" - przekonuje.

"Pan Jaki podkreśla, że zamierza wprowadzić bon antysmogowy. Cieszymy się, bo to kopia naszego pomysłu, który sformułowaliśmy w lutym 2018 w projekcie uchwały, w której postulujemy dopłatę do kosztów paliwa, którym zasilane jest zmodernizowane źródło ciepła w budynku. Postulujemy też pogram dopłat do termomodernizacji domów. Zachęcamy pana Patryka Jakiego oraz radnych miasta do zapoznania się i skorzystania z naszych propozycji" - dodaje Szolc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Ryszard, 2018-05-16 11:10:08

  Obydwa plany sa kiepskie, choć Nowoczesnej ciut lepszy. Oba nie definiują poprawnie przyczyn, pomijają wiele czynników i działań, które w masie skutecznie zmniejszały by smog, nie mówiąc o ochronie zdrowia ludzi
 • rżną głupa ?, 2018-05-16 09:51:07

  trzeba naprawić tragicznie kiepską ustawę o publicznym transporcie zbiorowy, która spowodowała powstanie "zjawiska przymusowego posiadania samochodu". Niestety, ale patrząc na to dzieje się z projektem nowelizacji w/w ustawy , chyba nie wystarczy tej kadencji PiS-owi na napisanie projektu ...UD 126, gdyż na ponoć odbytym w Min. Infr. briefingu prasowym, dyrektor miałby zapowiedzieć, że przedstawienie projektu UD 126, w akceptowalnej formie mogłoby być nie możliwe do w tym roku, a ta "zabawa" już trwa ok. dwóch lat.  rozwiń