PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowy rząd, Jan Szyszko: jaki plan dla ministra środowiska?

 • PAP    9 listopada 2015 - 19:51

Poprawa jakości powietrza będzie jednym z głównych wyzwań nowego ministra środowiska prof. Jana Szyszki.
Jednym z głównych wyzwań jakie będzie stało przed nowym ministrem środowiska będzie poprawa jakości powietrza - wskazują osoby zajmujące się ochroną środowiska w Polsce.

Prof. Jan Szyszko z wykształcenia leśnik, nauczyciel akademicki został w poniedziałek przedstawiony przez kandydatkę PiS na premiera Beatę Szydło jako kandydat na szefa MŚ.

Dr hab. inż. Zbigniew Karaczun z Katedry Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie podkreślił, że kwestia poprawy jakości powietrza, którym oddychają Polacy będzie głównym wyzwaniem nowego ministra. "Jest to problem, którego nie udało się rozwiązać poprzednim ministrom, a ten problem narasta. Szczególnie pokazały to ostatnie tygodnie" - powiedział Karaczun.

Smog bezpośrednio zagraża zdrowiu mieszkańcom południa Polski

W ubiegłym tygodniu Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informował, że przez rozpoczęty sezon grzewczy, ale i też niekorzystną pogodę, na południu Polski w wielu miastach stężenia pyłów przekraczały 200 mikrogramów/m sześc., przy którym władze lokalne powinny informować ludzi o ryzyku dla zdrowia przy przebywaniu na otwartym powietrzu.

Karaczun przypomniał, że walka z tym zjawiskiem jest dlatego ważna, iż bezpośrednio zagraża naszemu zdrowiu. Organizacje międzynarodowe, ekologiczne czy NIK, wskazują, że powietrze którym oddychamy jest najbardziej zanieczyszczonym w UE.

Sytuację ma poprawić uchwalona niedawno nowela tzw. ustawy antysmogowej, która ma dać samorządom instrumenty do walki z zanieczyszczeniami powietrza.

Zdaniem przedstawiciela SGGW kolejnym wyzwaniem stojącym przez nowym szefem MŚ będą także: poprawa jakości wód, zagospodarowanie odpadów komunalnych. Przypomniał, że zgodnie z Ramową Dyrektywą Wodną Polska powinna do 2015 r. osiągnąć dobrą jakość chemiczną, biologiczną wód. Jego zdaniem w tych dwóch kwestiach wciąż za mało się inwestuje.

Jego zdaniem, Szyszko powinien zwiększyć rolę polityki ekologicznej w polityce państwa.

Szyszko naraził się ekologom w sprawie Doliny Rospudy

Podobnie jak Karaczun, rzeczniczka Greenpeace Polska Katarzyna Guzek uważa, iż przed nowym szefem resortu środowiska stoi wiele wyzwań. Wśród nich wymieniła poprawę jakości powietrza, ochronę lasów czy obszarów morskich.

"Nie byliśmy zadowoleni z niektórych jego decyzji w czasach, kiedy był szefem resortu środowiska. Mieliśmy zgoła inną wizję podejścia do kwestii środowiskowych. Było to widoczne zwłaszcza podczas kampanii na rzecz Doliny Rospudy, podczas której organizacje pozarządowe zwróciły uwagę na niezgodność projektu budowy drogi Via Baltica z prawem unijnym" - zaznaczyła.

W 2006 roku Szyszko jako minister wydał kontrowersyjną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji obwodnicy przecinającej Dolinę Rospudy, czym, naraził się na krytykę środowisk ekologicznych i obrońców przyrody.

"Od tego czasu w Polsce zaszło wiele zmian, a kwestie ochrony środowiska zyskały na wadze. Oczekujemy, że teraz w swoich działaniach minister Szyszko weźmie pod uwagę głos organizacji pozarządowych, a także oczekiwania obywatelek i obywateli w kwestii zmian systemowych, których celem jest dbałość o środowisko" - dodała Guzek.

Szyszko kierował resortem w rządzie Jerzego Buzka (lata 1997-1999) oraz za rządów PiS w latach 2005-2007. Jako poseł często krytykował unijną politykę klimatyczną i nawoływał do renegocjacji unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego.

Kandydat na ministra w tej kadencji Sejmu był również przeciwnikiem zmiany, którą wprowadziła koalicja PO-PSL, a która zmusiła Lasy Państwowe do wpłat budżetowych. Opowiadał się także za całkowitym zakazem przekształceń własnościowych lasów należących do Skarbu Państwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (5)

 • Podlasianka, 2016-02-04 14:55:44

  Do WIEJSKIE FIOŁKI: NAJGORSZY PROBLEM jest z modą na budowy kurników.Kurniki buduje się we wsiach. Jak napisze sie odwołania na kurnik to po 6 miesiącach na tej samej działce inwestor występuje o budowę magazynu paszowego. Buduje się magazyn o szerokości 16 m lub 18 m długości 60 m a potem dobudowuj...e sie już kurnik budynek przekwalifikując z magazynu na kurnik bez żadnych badań. Wszystko zgodnie z przepisami prawa polskiego!!!!!!!!!!!!!!!!!! j h  rozwiń
 • Maciek, 2016-01-11 19:26:10

  Witam, mam taką sugestię na poprawę atmosfery i mniejszą szkodliwość dla środowiska i dla ludzi. Mieszkam na wsi i wszyscy opalamy domy poecami na węgiel kamienny lub drewno (a niektórzy palą co się do.), znikoma część innym źródłem. Moja propozycja dać ulgę i kazać ludzą zmienić piece na piece... Tak zwane na ekg rożek też węgiel kamienny. Te piece nie koc nie spałam śmieci są wydajne, spala się w nim więcej gazów toksycznych i zarazem mniej opału spałam w ciągu sezonu grzewczego. Druga sugestia auta na gaz. Dlaczego nie? Spalają ekologicznie mniej CO 2 więc wystarczy ulga w podatku VAT na gaz i ludzie sami widząc oszczędności założą instalację LPG .+ REKLAMA. DZIĘKUJĘ .  rozwiń
 • WIEJSKIE FIOŁKI, 2016-01-06 09:56:07

  Na Polskich wioskach , jest okropny smród. Koniecznie trzeba określić w ustawie ,minimalną odległość nowobudowanych obór, kurników, wiatraków,chlewni itp. od nieruchomości sąsiednich, ulic i dróg publicznych.