PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy zbiornik w Wielkopolsce będzie chronił przed powodzią

  • PAP    20 maja 2015 - 19:35

Przechwytywanie fali powodziowej będzie głównym zadaniem otwartego w gminie Jaraczewo zbiornika wodnego na rzece Obrze. Zbiornik magazynuje też wodę dla potrzeb nawadniania. Budowa kosztowała 12,8 mln zł.
Wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski powiedział, że rzeka Obra należała do "nie do końca ujarzmionych".

"W przypadku intensywnych opadów dochodziło do podtopień. Zbiornik ma przede wszystkim służyć, jako obiekt retencyjny i zabezpieczać przed powodzią, ale będzie też używany do nawadniania w czasie suszy i celów rekreacyjnych" - mówił wicemarszałek.

38. zbiornik wodny w Wielkopolsce

Grabowski dodał, że jest to 38. zbiornik w Wielkopolsce; jego średnia głębokość wynosi 2 metry, a maksymalna wysokość piętrzenia 8 metrów. "W zbiorniku obecnie nie ma wody. Dopiero zacznie się proces napełniania" - poinformował.

Powierzchnia zalewu ma 37,4 ha, a pojemność 798 tys. m3. Inwestycja była kontynuacją robót związanych z odbudową Kościańskiego Kanału Obry w gminie Jaraczewo.

W ramach projektu powstała zapora czołowa z tzw. budowlą przelewowo-spustową oraz przepławką dla ryb. Koszt inwestycji wyniósł 12,8 mln zł, z czego 6,6 mln zł pochodziło ze środków unijnych, a pozostała część z budżetu państwa. Inwestorem był Wielkopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.