PARTNER PORTALU
  • BGK

Nysa Łużycka czystsza dzięki nowej oczyszczalni

  • GK/wfosigw.wroclaw.pl    27 października 2011 - 09:12
Nysa Łużycka czystsza dzięki nowej oczyszczalni

W Sulikowie powstała oczyszczalnia ścieków warta 7 mln zł. Inwestycja powstała dzięki pieniądzom z programu infrastruktura i środowisko oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.
Prace trwały od maja 2010 r. – Nowa inwestycja przyczyni się do oczyszczenia wód Nysy Łużyckiej, która jest rzeką graniczną z naszymi zachodnimi sąsiadami – mówi Marek Mielczarek, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

W jej wodach jest pełno bakterii fekalnych. Ten kłopotliwy prezent pochodzi z szamb w przygranicznych gminach wiejskich, m.in. Platerówce i Sulikowie. Tam ścieki praktycznie bez oczyszczenia trafiają do gleby lub wprost do Czerwonej Wody, dopływu Nysy Łużyckiej. Skutek jest taki, ze zagrożone są m.in. ujęcia wody pitnej dla Zgorzelca i Goerlitz oraz kąpieliska po obu stronach granicy. Chociaż gminy Platerówka i Sulików mają wodociągi, to do niedawna nie było tam ani jednego kilometra kanalizacji.

Budowa oczyszczalni jest częścią większego projektu pod nazwą „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej gmin leżących w zlewni rzeki Czerwona Woda”. Realizuje go spółka Suplaz, powołana przez gminy Platerówka, Sulików i Zgorzelec, zrzeszone w Związku Gmin Ziemi Zgorzeleckiej. Spółce przyznano unijną dotację w wysokości 36 mln złotych.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu wsparł ambitne zadanie pożyczką w wysokości ponad 10 mln zł. Za te pieniądze spółka już wybudowała oczyszczalnię. Trwają prace nad siecią wodociągową i kanalizacyjną. Łączna długość tych instalacji to ponad 56 km. Już wykonano 41 km. Z kanalizacji skorzysta ponad 4,5 tys. mieszkańców. Cały projekt jest oszacowany na ponad 60 mln złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.