PARTNER PORTALU
  • BGK

Ochrona dla łąk, potoku i kamieniołomu

  • www.esosnowiec.pl (Teresa Szczepanek)    21 czerwca 2012 - 09:30
Ochrona dla łąk, potoku i kamieniołomu

Zagórskie Stowarzyszenie Regionalne „Pakosznica” wyszło z inicjatywą objęcia ochroną prawną w formie zespołu przyrodniczo – krajobrazowego terenu znajdującego się w Sosnowcu Zagórzu.
W jego skład mają wejść łąki ze źródłami Zagórskiego Potoku, park dworski a także teren dawnego kamieniołomu, tak zwane Kamionki.

– Obszar znajduje się między ulicami ks. Jerzego Popiełuszki, Braci Mieroszewskich, Dworską, 3 Maja, Stańczyka i Aleją Zagłębia Dąbrowskiego – mówi Paweł Kauzal, wiceprezes stowarzyszenia.

– To tereny, które przedstawiają ogromną wartość tak przyrodniczą jak i kulturową. O jego unikatowości świadczy fakt, że ważne w skali europejskiej gatunki roślin i zwierząt występują na tym obszarze w otoczeniu historycznym, tworzonym przez takie obiekty, jak choćby stara osada hutnicza sprzed tysiąca lat – wyjaśnia.

Przez kilka lat stowarzyszenie prowadziło na tym terenie badania i obserwacje. Obszar został więc dobrze rozpoznany. Zgromadzono bogatą dokumentację potwierdzającą wyjątkowość tego terenu.

– W maju „Pakosznica” przedstawiła swój pomysł na posiedzeniu Komisji Rozwoju Miasta i Ochrony Środowiska RM. Pokazano prezentację ukazującą walory projektowanego zespołu przyrodniczo – krajobrazowego oraz aktualną sytuację w jakiej znajduje się obszar.

– Chcemy, by zespół ten przyjął imię sosnowiczanina Władysława Szafera, światowej sławy botanika, niestrudzonego obrońcy przyrody i propagatora idei jej ochrony. Uważamy, że obszar projektowanego zespołu przyrodniczo – krajobrazowego doskonale nadaje się do edukacji ekologicznej społeczeństwa oraz sprzyja wypoczynkowi i rekreacji. Świadczy o tym zorganizowanie na tym terenie ponad 70 wycieczek, z czego większość to wycieczki dla młodzieży szkolnej. Nasza inicjatywa przyczyni się także do promocji miasta – mówi Paweł Kauzal.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • stokrotka, 2012-07-09 14:42:31

    Polecam odwiedzić. Panowie z "PAKOSZNICY" potrafią słowami jeszcze lepiej ożywić to miejsce, które może dla wielu wydawać się gąszczem badyli i chaszczy.Cudownie oprowadzają po Lesie Zagórskim.