PARTNER PORTALU
  • BGK

Ocieplajcie aż miło. Są pieniądze na termomodernizacje

  • PAP    7 lipca 2014 - 16:11
Ocieplajcie aż miło. Są pieniądze na termomodernizacje

Rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji termomodernizacyjnych budynków użyteczności publicznej - poinformował resort środowiska. Do wzięcia jest ponad 14,9 mln zł z tzw. funduszy norweskich.
Resort poinformował, że wnioski o dofinansowanie przyjmowane są w ramach Programu PL04 "Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii". Wyjaśniono, że pieniądze będą przeznaczone na termomodernizację budynków użyteczności publicznej, instalację w nich energooszczędnych i ekologicznych źródeł ciepła bądź energii elektrycznej, oraz wymianę czy modernizację węzłów cieplnych.

O dofinansowanie mogą ubiegać się podmioty publiczne lub firmy prywatne realizujące zadania publiczne. Ministerstwo dodało, że kwota przeznaczona na projekty termomodernizacyjne może być zwiększona w trakcie naboru. Obecnie to ponad 14,9 mln zł.

Na stronie ministerstwa wyjaśniono, że poziom dofinansowania dla projektów będzie uzależniony od planowanego efektu ekologicznego, jaki przynieść ma inwestycja (redukacja bądź uniknięcie emisji CO2) i nie będzie wyższy niż 80 proc. całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu. Minimalną kwotą dofinansowania będzie 170 tys. euro (ponad 700 tys. zł), a maksymalną 3 mln euro (ponad 12,5 mln zł).

Wnioski o dofinasowanie można składać do 15 września br. w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Aplikację można również przesłać na adres Funduszu.

Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. fundusze norweskie i fundusze EOG) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej, przyznanej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein nowym członkom UE. W zamian za pomoc, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE (choć nie są jej członkami). Obecnie jest realizowana druga edycja funduszy norweskich i EOG (lata 2009 - 2014). Poprzednia edycja dotyczyła okresu 2004-2009.

Jednym z celów funduszy jest m.in. zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Centrum Medyczne, 2014-07-09 12:12:16

    Proszę o informację, czy dotacja dotyczy również wniosków związanych z termomodernizacją bryły już istniejącej oraz dobudową do niej nowego skrzydła obiektu.?