PARTNER PORTALU
  • BGK

Ocieplanie klimatu. Będą ulewy i nawałnice. Jak przygotować miasto?

  • pt    7 lutego 2018 - 11:40
Ocieplanie klimatu. Będą ulewy i nawałnice. Jak przygotować miasto?
Mieszkańcy Chorzowa częściej będą narażeni na wystąpienie wysokich temperatur (powyżej 30°C), ulewnych deszczy, burz i silnego wiatru (fot.um.chorzow)

Szczegółowa analiza chorzowskich danych meteorologicznych z ostatnich 35 lat nie pozostawia złudzeń: zmiany klimatu skutkować będą ulewnymi deszczami, silnymi podmuchami wiatrów, spowodują także fale upałów.
  • Co rozbić aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i zminimalizować szkody?
  • Nad konkretnymi rozwiązaniami pracują właśnie urzędnicy z Chorzowa i eksperci z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.
  • Efektem ich pracy będzie miejski plan adaptacji do zmiany klimatu, czyli pakiet działań inwestycyjnych, organizacyjnych i edukacyjnych.

Wypracowane rozwiązania konsultowane są z przedstawicielami organizacji społecznych i gospodarczych, stowarzyszeń oraz mieszkańców w trakcie warsztatów.

- Szczegółowy plan powstanie do końca roku, już teraz wiemy jednak, że konieczna będzie budowa dodatkowych zbiorników wodnych, które odciążą  instalacje sanitarne i odpływowe. Takie rozwiązanie wdrażamy już przy ul. Wschodniej, gdzie budujemy sieć odprowadzającą wody odpadowe do stawu Hutnik - wyjaśnia Wiesław Raczyński, zastępca prezydenta Chorzowa.

Czytaj: Duże miasta przygotują plany adaptacji do zmian klimatu

Z dotychczasowych analiz zespołu wynika, że częstotliwość i natężenie niektórych zjawisk klimatycznych będzie wzrastać. Mieszkańcy Chorzowa częściej będą narażeni na wystąpienie wysokich temperatur (powyżej 30°C), ulewnych deszczy, burz i silnego wiatru.

- Te zjawiska klimatyczne już powodują i będą w przyszłości powodować dla mieszkańców Chorzowa dodatkowe uciążliwości takie jak np. wzrost temperatury na obszarach o intensywnej zabudowie i dużej gęstości zaludnienia - tłumaczy dr Janina Fudała z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.

- Wysokie temperatury oraz okresy bezopadowe będą nasilać odczuwanie takich zjawisk jak miejska wyspa ciepła, zanieczyszczenie powietrza pyłami, a także występowanie smogu zimowego - dodaje dr Fudała.

Miejski plan adaptacji do zmian klimatu powstaje w Chorzowie w ramach projektu Ministerstwa Środowiska.

 - Dokumenty mają pomóc jak najlepiej przygotować się do zmieniających się warunków, a tym samym minimalizować straty gospodarcze i społeczne - zapewnia Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.