PARTNER PORTALU
  • BGK

Oczyszczalnia na Janówku na półmetku

  • Patrycja Batóg    26 lipca 2010 - 11:46

140 tysięcy metrów sześciennych ścieków na dobę będzie trafiało do wrocławskiej oczyszczalni ścieków (WOŚ) na Janówku. To dwa razy więcej niż dotychczas. Prace przy rozbudowie obiektu trwają od ponad roku i właśnie są na półmetku.
- Na Janówku stoją już wszystkie nowe obiekty służące do oczyszczania ścieków (bloki biologiczne, osadniki wstępne). Teraz trwa betonowanie czterech komór fermentacyjnych. Obecnie prac budowlanych jest coraz mniej, natomiast nadchodzi czas na dostawę urządzeń i wstępne próby ruchowe - mówi kierownik WOŚ Janówek Krzysztof Kołodziejczyk, cytowany w komunikacie urzędu miasta.

Po rozbudowie Janówek będzie oczyszczał ścieki z całego Wrocławia. Aby nieczystości z północnej części miasta mogły trafiać do WOŚ, modernizowana jest przepompownia ścieków w Starym Porciej. Teraz do oczyszczalni kierowanych jest 60 proc. nieczystości. Reszta trafia na pola irygacyjna na Osobowicach.

- Janówek będzie oczyszczał większą ilość ścieków, a dzięki najnowszej technice będzie można uzyskać więcej, niż dotychczas, biogazu, czyli naturalnego, ekologicznego paliwa. Już teraz wykorzystujemy biogaz do ogrzewania i wytwarzania energii elektrycznej dla oczyszczalni -  mówi rzecznik MPWiK Konrad Antkowiak.

Dodatkowo na terenie oczyszczalni wybudowana zostanie suszarnia osadu. To obiekt, w którym suszy się odseparowane od wody nieczystości. Dzięki temu łatwiej będzie je przerobić na nawozy i wysypać na pola uprawne. Dzięki rozbudowie oczyszczalni do kanalizacji będą mogli być podłączeni wszyscy wrocławianie. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej musi to nastąpić do 2015 roku. WOŚ będzie gotowa w 2011 roku.

Oczyszczalnia na Janówku to największa inwestycja MPWiK w ramach projektu "Poprawa gospodarki wodno-ściekowej we Wrocławiu – Etap II". Rozbudowa dofinansowana jest z unijnego Funduszu Spójności.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.