PARTNER PORTALU
  • BGK

Oczyszczalnie i solary koło puszczy

  • PAP    12 stycznia 2012 - 08:13
Oczyszczalnie i solary koło puszczy

250 przydomowych oczyszczalni ścieków chcą zbudować gminy Narewka i Hajnówka, a gmina Białowieża - zamontować kolektory słoneczne w 250 gospodarstwach - wynika z informacji zebranych przez w tych gminach.
Inwestycje te mają powstać dzięki dotacjom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (NFOŚ). Każda z gmin ubiega się o 2 mln zł.

Gmina Narewka planuje budowę 150 przydomowych oczyszczalni w kilku miejscowościach. Jak powiedział wójt Narewki Mikołaj Pawilcz, w przyszłym tygodniu gmina chce ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji. Wójt ma nadzieję, że prace przy budowie tych oczyszczalni rozpoczną się wiosną.

Oczyszczalnie mają powstać głównie w tych wsiach, gdzie ze względu na zabudowę nie opłaca się budowanie zwartej sieci kanalizacyjnej - m.in. w Masiewie Starym i Masiewie Nowym, Plancie, Skupowie, Tarnopolu.

Kolejne 100 przydomowych oczyszczalni ma powstać w gminie Hajnówka. Wójt gminy Olga Rygorowicz powiedziała, że trwa dokładna analiza tego przedsięwzięcia. Dodała, że jeżeli inwestycja się uda, gmina być może będzie się jeszcze starać o pieniądze na "solary", ale na razie nie wiadomo, czy i kiedy.

Gmina Białowieża chce dostać 2 mln zł na montaż w 250 gospodarstwach w całej gminie kolektorów i instalacji solarnych. Wójt Białowieży Albert Litwinowicz powiedział, że gmina zebrała już zaliczki od około 220 zainteresowanych mieszkańców. Chętni mogą wciąż jeszcze się zgłaszać. W lutym ma ruszyć przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji, a instalacja jest planowana w kwietniu.

Pieniądze na te inwestycje będą pochodzić z uruchomionego w 2011 r. przez Ministerstwo Środowiska programu "Zrównoważony Rozwój Rejonu Puszczy Białowieskiej". Resort przyznał na to w sumie 21 mln zł z NFOŚ - 6 mln zł na dotacje, a resztę - na preferencyjne pożyczki.

W 2011 roku gminy wykorzystały jedynie ponad 2,1 mln zł pożyczek. Pozostałe środki będą jeszcze dostępne w najbliższych latach - poinformował prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku Adam Sieńko. Dotacje będą uruchomione w 2012 r. Gminy mogą otrzymać te pieniądze dopiero po zrealizowaniu inwestycji. Będzie to forma refundacji - wyjaśnił Sieńko.

Program "Zrównoważony Rozwój Rejonu Puszczy Białowieskiej" powstał po fiasku w 2010 roku Białowieskiego Programu Rozwoju, w ramach którego w zamian za zgodę na powiększenie Białowieskiego Parku Narodowego puszczańskie samorządy miały dostać na inwestycje proekologiczne 75 mln zł z NFOŚ. Gminy na powiększenie parku nie zgodziły się i program nie doszedł do skutku. W 2010 r. resort środowiska chciał powiększyć Białowieski Park Narodowy z ok. 10 tys. ha do ok. 22 tys. ha na terenie trzech gmin: Białowieża, Hajnówka i Narewka.

Po fiasku Białowieskiego Programu Rozwoju ministerstwo wprowadziło ograniczenia w pozyskiwaniu drewna przez Lasy Państwowe i zakazało polowań w obwodach łowieckich w otulinie parku. W 2011 r. lasy mogły pozyskać jedynie 48,5 tys. m sześc. drewna z nadleśnictw leżących wokół parku, trzykrotnie mniej niż w 2010 r. Podobny limit obowiązuje w 2012 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.