PARTNER PORTALU
  • BGK

Oczyszczanie jeziora w Poznaniu

  • AT    11 stycznia 2013 - 12:27
Oczyszczanie jeziora w Poznaniu

Prezydent Poznania, Ryszard Grobelny przedstawił zakres prac modernizacyjnych na dnie Jeziora Maltańskiego. Przy okazji zwrócił uwagę na to, że do jeziora trafiają ogromne ilości śmieci.
Co cztery lata spuszczana jest woda z Jeziora Maltańskiego w Poznaniu, by oczyścić dno jeziora, a także m.in. usunąć trzciny ze skarp i je zabezpieczyć. Jest to też okazja, by dokonać konserwacji urządzeń toru regatowego. Ponowne napełnianie czaszy jeziora rozpocznie się na początku marca i potrwa kilka miesięcy.

Po spuszczeniu wody z jeziora okazało się, że Jezioro Maltańskie nadal kryje w wodzie ogromne ilości śmieci. Pracownicy sprzątający dno jeziora wywieźli 7 wielkich kontenerów odpadów - głównie butelki, papiery i puszki, ale znalazły się też opony, banery, kosze na śmieci, parasole, rowerek dziecięcy, pojemniki plastikowe, czy zniszczone ławki. A to jeszcze nie wszystko, bo czyszczenie dna jeziora nadal trwa.

Jak przyznaje gospodarz terenu, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji w Poznaniu, śmieci jest trochę mniej niż w ubiegłych latach, ale nadal - niestety - trafiają w dużych ilościach do jeziora.

Jezioro Maltańskie, położone nieopodal centrum miasta, jest jedną z największych turystycznych atrakcji Poznania. Na jeziorze odbywa się też wiele prestiżowych, międzynarodowych imprez sportowych.

Po spuszczeniu wody z Jeziora Maltańskiego odłowiono także ponad 20 ton ryb, które trafiły na inne akweny oraz ponad 1 tonę małż, które zostały przewiezione do stawów. Odłowione ryby zostały zagospodarowane na zarybienie łowisk wędkarskich, były wśród nich sandacze, szczupaki, sumy, lin, leszcze, karasie, karpie, płocie, okonie i amury białe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.