Oczyszczanie jeziora w Poznaniu

Prezydent Poznania, Ryszard Grobelny przedstawił zakres prac modernizacyjnych na dnie Jeziora Maltańskiego. Przy okazji zwrócił uwagę na to, że do jeziora trafiają ogromne ilości śmieci.
Oczyszczanie jeziora w Poznaniu
Co cztery lata spuszczana jest woda z Jeziora Maltańskiego w Poznaniu, by oczyścić dno jeziora, a także m.in. usunąć trzciny ze skarp i je zabezpieczyć. Jest to też okazja, by dokonać konserwacji urządzeń toru regatowego. Ponowne napełnianie czaszy jeziora rozpocznie się na początku marca i potrwa kilka miesięcy.

Po spuszczeniu wody z jeziora okazało się, że Jezioro Maltańskie nadal kryje w wodzie ogromne ilości śmieci. Pracownicy sprzątający dno jeziora wywieźli 7 wielkich kontenerów odpadów - głównie butelki, papiery i puszki, ale znalazły się też opony, banery, kosze na śmieci, parasole, rowerek dziecięcy, pojemniki plastikowe, czy zniszczone ławki. A to jeszcze nie wszystko, bo czyszczenie dna jeziora nadal trwa.

Jak przyznaje gospodarz terenu, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji w Poznaniu, śmieci jest trochę mniej niż w ubiegłych latach, ale nadal - niestety - trafiają w dużych ilościach do jeziora.

Jezioro Maltańskie, położone nieopodal centrum miasta, jest jedną z największych turystycznych atrakcji Poznania. Na jeziorze odbywa się też wiele prestiżowych, międzynarodowych imprez sportowych.

Po spuszczeniu wody z Jeziora Maltańskiego odłowiono także ponad 20 ton ryb, które trafiły na inne akweny oraz ponad 1 tonę małż, które zostały przewiezione do stawów. Odłowione ryby zostały zagospodarowane na zarybienie łowisk wędkarskich, były wśród nich sandacze, szczupaki, sumy, lin, leszcze, karasie, karpie, płocie, okonie i amury białe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE