PARTNER PORTALU
  • BGK

Od morza aż do Tatr: Smog jest wszędzie

  • DC    4 grudnia 2017 - 16:58
Od morza aż do Tatr: Smog jest wszędzie
Na liście miast, w których dopuszczalny poziom 40 ug/m3 pyłu PM10 został przekroczony, znajduje się m.in. Kraków. (fot. Shutterstock.com)

Polski Alarm Smogowy przeanalizował dane z roku 2016 zebrane przez stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Na liście miast z najgorszym powietrzem znaleźli się smogowi recydywiści - Kraków, Warszawa, Katowice - tradycyjnie zajmujący czołowe miejsca, ale pojawiły się również miasta z uznawanego za czyste Pomorza.
• To najnowsze dane o pomiarach pochodzących z wszystkich stacji pomiarowych w Polsce i ujmujących rok 2016.

• Zestawienie obejmuje najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce, uwzględniając pomiary pyłu PM10, czyli o wielkości do 10 mikrometrów oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu.

• Należy pamiętać, że rankingu zostały ujęte tylko te miejscowości, w których znajdowała się stacja pomiarowa. Oznacza to, że podobne zanieczyszczenie występować może w miastach o zbliżonym typie zabudowy i sposobie ogrzewania domów.

Bez wprowadzenia w Polsce norm jakości węgla i systemu kontroli jego jakości takie zestawienia będziemy oglądać jeszcze przez wiele lat - powiedział Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. - Pani Premier Beata Szydło obiecała Polakom normy jakości węgla na pierwszy kwartał tego roku. Wciąż czekamy.

Pył PM10 - najwięcej w małych miastach

Średnioroczne stężenia pyłu PM10 nie powinny przekraczać poziomu 40 mikrogramów na metr sześcienny. Na liście miast, w których dopuszczalny poziom 40 ug/m3 został przekroczony znajdują się poza Krakowem, Katowicami i Warszawą głównie miejscowości średniej wielkości bądź nawet tak małe jak śląski Godów liczący zaledwie 2000 mieszkańców. Większość najbardziej zanieczyszczonych miast znajduje się na terenie Śląska, Małopolski i woj. łódzkiego.

Rakotwórczy benzo(a)piren - źródłem gospodarstwa domowe

Raktwórczy benzo(a)piren (BAP) to węglowodór aromatyczny powstający podczas spalania paliw stałych w niskich temperaturach. Jego głównym źródłem w Polsce są gospodarstwa domowe, używające „kopciuchów” - pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno. Obowiązująca norma to średnioroczne stężenie - 1 ng/m3. Niestety poziom BAP w polskich miejscowościach jest od lat najwyższy w Unii Europejskiej. Rekordowe miasta przekraczają poziom tego rakotwórczego związku prawie 18-krotnie! Najwyższy dobowy poziom BAP – 83,93 ng/m3 odnotowano w Nowej Rudzie, od 18 do 24 stycznia 2016 r. Bardzo wysoki poziom BAP odnotowano również na uznawanym za czyste Pomorzu. Kościerzyna i Wejherowo przekroczyły normy o odpowiednio 1000 proc. i 800 proc.


Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2017-12-05 08:48:05

    Zarządzanie miastami i gminami trzeba oddać menedżerom, a radni i posłowie niech zajmą się smogiem, czyli podstawowymi warunkami życia. Gdy radni i posłowie stają się zarządzającymi (ministrami i burmistrzami oraz prezydentami), to smog jest osierocony. Nikt za powietrze w Polsce nie odpowiada, bo o...dpowiedzialność (codzienna) przed sobą to fikcja. Codziennie posłowie i radni powinni wraz z mieszkańcami czytać na publicznych tablicach o zanieczyszczeniu powietrza i rozliczać zarządzających. gospodarkami, miejskimi, gminnymi i państwową.  rozwiń