PARTNER PORTALU
  • BGK

Odbudują starorzecza w „Przemkowskich Bagnach”

  • GK    11 września 2013 - 14:23
Odbudują starorzecza w „Przemkowskich Bagnach”

Na obszarze użytku ekologicznego „Przemkowskie Bagna” w powiecie polkowickim zostaną odbudowane starorzecza zniszczone w okresie stacjonowania tam wojsk radzieckich.
Przyrodnicy z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych zbiorą osady z koryta zanikającego cieku wodnego, położnego miedzy rzeką Szprotawą a Kanałem Północnym i utworzą z nich wyspy lęgowe dla ptaków, m.in. czapli, łysek i głowienek.

Skarpy zabezpieczą faszyną z suchej wierzby.

- Zostaną również odtworzone naturalne tarliska dla ryb, m.in. karasia złotego i lina oraz siedliska dla rozrodu płazów, w tym gatunków objętych programem Natura 2000 - traszki grzebieniastej i kumaka nizinnego - mówi Marek Mielczarek, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Zarząd funduszu podjął decyzję o dofinansowaniu projektu renaturalizacyjnego, prowadzonego na obszarze chronionym przez DZPK we Wrocławiu od 1999 roku. Wcześniej był on degradowany przez armię radziecką.

Działania DZPK zostały uhonorowane w 2012 r. pierwszą nagrodą za realizację projektu „Zachowanie wartości krajobrazowych i ekologicznych doliny nizinnej rzeki Szprotawa - użytek ekologiczny Przemkowskie Bagno - Przemkowski Park Krajobrazowy" w ramach Konkursu - Polska Nagroda Krajobrazowa.

Na obszarze użytku ekologicznego z terenowych zajęć edukacyjnych rocznie korzysta ponad półtora tysiąca dzieci i młodzieży z Dolnego Śląska.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.