PARTNER PORTALU
  • BGK

Oddano centralną oczyszczalnię ścieków

  • PAP    28 listopada 2011 - 13:19
Oddano centralną oczyszczalnię ścieków

W poniedziałek w Tarnowskich Górach oddano do użytku centralną oczyszczalnię ścieków.
Powstała ona w ramach pierwszego etapu projektu budowy w mieście kanalizacji. Koszt tej części prac to 156 mln zł, z czego 93 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej.

W uroczystym przekazaniu oczyszczalni do eksploatacji uczestniczyli m.in. przedstawiciele lokalnych władz oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który wspierał miasto w realizacji inwestycji.

Oczyszczalnia powstała w ramach pierwszej fazy projektu „Budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz oczyszczalni ścieków komunalnych w Tarnowskich Górach”. Jak przekonują lokalne władze, dzięki nowoczesnej oczyszczalni poprawia się komfort życia mieszkańców, zyskuje środowisko, a miasto może się pochwalić skutecznym wykorzystywaniem unijnych środków.

Zgodnie z przyjętymi parametrami, oczyszczalnia w dni suche oczyszcza 4,5 tys. metrów sześciennych na dobę, a w deszczowe – 6,5 tys. m sześc. Jednak bez problemu radzi sobie z większymi obciążeniami, nawet ponad 8 tys. m sześc. na dobę. Jeszcze przed oddaniem do użytku, podczas rozruchu, oczyściła już kilkaset metrów sześc. Woda po oczyszczeniu spełnia wszystkie surowe normy i może bez obaw trafiać do rzeki Stoły.

Nowy obiekt powstał w miejscu, w którym przed wielu laty rozpoczęto już budowę oczyszczalni – jednak wtedy nie udało się jej zakończyć, prace przerwano w latach 80. ubiegłego wieku. W miarę możliwości wykorzystano istniejącą infrastrukturę. Dzięki temu inwestycja kosztowała mniej i udało się ją szybko zrealizować.

Teren oczyszczalni zajmuje powierzchnię 55,5 tys. m kw. Znalazły się tam m.in. kraty, piaskowniki, pompy, napowietrzacze i kotłownia na biogaz. Aby dodatkowo zneutralizować zapachy, posadzono tam kilkaset drzew i krzewów.

Uruchomienie nowego obiektu pozwoliło na zamknięcie starej, kilkudziesięcioletniej, oczyszczalni „Śródmieście” w tarnogórskiej dzielnicy Lasowice. Jej działanie było bardzo uciążliwe dla mieszkańców, którzy przez lata skarżyli się na nieprzyjemne zapachy. Nowa oczyszczalnia może też przyjąć więcej ścieków, co w połączeniu z realizowaną modernizacją sieci pozwoli większej liczbie tarnogórzan korzystać z kanalizacji.

Budowa kanalizacji w Tarnowskich Górach to największa inwestycja w historii miasta. Po zakończeniu prac miasto będzie mogło pochwalić się jedną z najnowocześniejszych sieci kanalizacyjnych w regionie.

Koszt pierwszej fazy inwestycji pod nazwą „Rozwiązanie gospodarki ściekowej w zlewni oczyszczalni Śródmieście”, w ramach której wybudowano oczyszczalnię, to 156 mln zł. Wkład miasta wyniósł prawie 56 mln zł, a dofinansowanie z unijnego Funduszu Spójności w ramach programu operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” – 93,3 mln zł, co stanowi 60 proc. kosztów całkowitych. Wkład Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach to 6,5 mln zł.

W 2014 r. ma się zakończyć drugi etap budowy kanalizacji w Tarnowskich Górach. Obejmie rozwiązanie gospodarki ściekowej w zlewni oczyszczalni Repty i Leśna. Ta część inwestycji będzie kosztowała 113 mln zł, z czego 75,5 mln zł pochodzi z Funduszu Spójności. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.