PARTNER PORTALU
  • BGK

Odpady z plaży w Czołpinie wywiezione

  • PAP    24 maja 2012 - 15:56
Odpady z plaży w Czołpinie wywiezione

Chemicy ze specjalistycznej firmy zabrali w czwartek do utylizacji niebezpieczne odpady z plaży w Czołpinie (Pomorskie) na terenie Słowińskiego Parku Narodowego - poinformował wicestarosta słupski Andrzej Bury.
 ZAKTUALIZOWANE. Z plaży wywieziono łącznie 720 litrów substancji niewiadomego pochodzenia, w której wykryto związki fosforu i bromu. Materiał został zapakowany do czterech pojemników.

Mimo wywiezienia z Czołpina niebezpiecznego odpadu, 13-kilometrowy odcinek brzegu, na którym go znaleziono, będzie zamknięty dla turystów do poniedziałku. Bury powiedział, że przez ten czas prowadzona będzie stała obserwacja plaży.

Wcześniej informowaliśmy już, że substancja niewiadomego pochodzenia, w której wykryto związki fosforu i bromu, ma być utylizowana w Tarnowie. Wynajęta przez powiat Jednostka Ratownictwa Chemicznego ma ją przed zniszczeniem zbadać, aby określić precyzyjnie, jakiego rodzaju materiał znaleziono na plaży. Koszt całej operacji określono wstępnie na 25 tys. zł.

Substancję w postaci lepkich grudek, które pod wpływem dotyku reagowały samozapłonem, odkryto na plaży, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, w miniony poniedziałek. Niebezpieczny odpad znajdował się na odcinku 13 kilometrów wybrzeża.

We wtorek wieczorem strażacy z PSP i OSP oczyścili plażę z niebezpiecznego materiału. Zebrano ok. 300 litrów substancji. Materiał najpierw został zmagazynowany w jednym miejscu na plaży, a następnie umieszczony w dwóch beczkach.

Próbki substancji były badane przez chemików Marynarki Wojennej. Wojsko podało, że materiał zawiera związki fosforu i bromu, wykluczyło jednak, by był to bojowy środek trujący.

Związki fosforu z bromem są m.in. używane jako plastyfikatory przy produkcji tworzyw sztucznych.

Plaża w Czołpinie ma być do piątku zamknięta dla turystów. Skażony odcinek cały czas jest monitorowany. W środę – jak informował Urząd Morski w Słupsku – w pięciu miejscach na plaży znaleziono kolejne grudki tajemniczej substancji, która prawdopodobnie została wyrzucona na brzeg przez morze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.