PARTNER PORTALU
  • BGK

Odra do pogłębienia?

  • PAP    22 maja 2012 - 18:37
Odra do pogłębienia?

Pomysł pogłębienia Odry na całej długości, by rzeka była lepiej wykorzystana np. w transporcie - to jeden z tematów wtorkowego spotkania przedstawicieli Unii Izb Łaby/Odry z parlamentarzystami z Polski, Niemiec i Czech, które odbyło się w Sejmie.
W spotkaniu, które odbyło się we wtorek w Sali Kolumnowej Sejmu, uczestniczyło kilkudziesięciu parlamentarzystów z Polski, Niemiec i Czech.

Prezes Dolnośląskiej Izby Gospodarczej Zbigniew Sebastian mówił na konferencji prasowej po zakończeniu spotkania, że wśród głównych tematów spotkania był pomysł pogłębienia toru wodnego Odry na całej długości do 1,8 m.

Zdaniem przedstawicieli Unii Izb Łaby/Odry pogłębienie Odry umożliwi wykorzystanie jej do żeglugi śródlądowej, a w przyszłości umożliwi wykorzystanie lodołamaczy na całej jej długości. Da też szansę na rozwój turystyki.

"Wierzę, że podsumowaniem tej konferencji będzie utworzenie, w jakiejś dającej się przewidzieć przyszłości, wspólnego zarządu tej drogi wodnej (Odry - PAP) zarówno ze strony polskiej, jak i niemieckiej, gdyż mamy polski i niemiecki brzeg Odry, a ten główny ciąg gospodarczy idzie środkiem i nie bardzo wiadomo, do kogo działania w tym obszarze należą" - mówił prezes.

Dodał, że podczas spotkania mówiono także o współpracy dotyczącej ochrony przeciwpowodziowej, a także o modernizacji mostów i stopni wodnych na rzece, które usprawniłoby żeglugę po rzece.

Podkreślił, że spotkanie odbyło się w siedzibie polskiego parlamentu. Dodał, że uczestniczył w nim m.in. wicemarszałek Sejmu i były minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

"Dwie poprzednie konferencje w Berlinie i Pradze, które miały miejsce na wiosnę i jesienią, koncentrowały się głównie na Łabie" - wyjaśnił.

Unia Izb Łaby/Odry jest transgranicznym stowarzyszeniem izb przemysłowo-handlowych działających w dorzeczu śródlądowych dróg wodnych Łaby i Odry w Europie Środkowej. Unia zrzesza 15 niemieckich izb, sześć polskich i dziewięć czeskich. Organizacja stawia sobie za cel wspólne reprezentowanie interesów przedsiębiorstw z regionu.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.