PARTNER PORTALU
  • BGK

Oni naprawdę kochają bociany

  • PAP    26 lipca 2013 - 08:14
Oni naprawdę kochają bociany

Prelekcje, wycieczki krajoznawcze, a także pokazy zdjęć i obrazów zaplanowali organizatorzy VIII Ogólnopolskiego Zlotu "Blisko bocianów", który rozpoczyna się w piątek w Przygodzicach i Dolinie Baryczy (Wielkopolskie).
"Wszystko zaczęło się od obserwacji kamerą internetową bocianiego gniazda w Przygodzicach. Okazało się, że zainteresowanie gatunkiem jest duże. Naszym celem jest przede wszystkim zapoznanie ludzi z bocianem białym, jego siedliskami i przyrodą oraz historią Doliny Baryczy. Mamy sygnały, że dzięki naszym działaniom ludzie zaczynają bardziej interesować się przyrodą wokół nich" - powiedział w rozmowie organizator zlotu Paweł T. Dolata.

Podczas spotkania zaplanowano prelekcje podzielone na trzy sesje. "To nie są wykłady naukowe. Chcemy w przystępny sposób pokazać bociana, powiedzieć o jego ochronie, a także przybliżyć badania nad innymi gatunkami, np. bocianem czarnym i łabędziem niemym. Na ostatnią część będą się składać pokazy slajdów oraz aukcje obrazków ptaków malowanych na ptasich piórach i akwareli z bocianami" - tłumaczył Dolata.

Uczestnicy zlotu będą także mieli okazje wziąć udział w dwóch wycieczkach krajoznawczych, podczas których będą mogli zobaczyć m.in. ostoję sieci Natura 2000 "Dolina Baryczy", a w niej słynne wśród przyrodników z bogactwa ptaków Stawy Przygodzickie, równie słynne Dęby Antonińskie i rezerwat przyrody "Wydymacz". Będą też zabytki kultury: znany z goszczenia Fryderyka Chopina pałac książąt Radziwiłłów w Antoninie i kościół poklasztorny cysterek w Ołoboku. Podczas obu wycieczek poszukiwane będą ciekawe gatunki ptaków, motyli, ważek oraz roślin. "Mówimy o spotkanych roślinach i zwierzętach, podajemy, jak je rozpoznać i inne podstawowe informacje na ich temat" - powiedział Dolata.

Jego zdaniem zlot ma na celu nie tylko popularyzację gatunku, ale również pozwala edukować społeczeństwo w zakresie ochrony bociana białego. "W Polsce mamy największą na świecie populację tego gatunku. To nie jest przypadek, ponieważ w naszym kraju mamy ginący już niestety model zróżnicowanej gospodarki rolnej, który tworzy wyjątkowo cenny dla bocianów zróżnicowany krajobraz rolniczy, będący więc dla bociana zasobnym w różnorodny pokarm żerowiskiem" - powiedział Dolata.

W poprzednim latach w zlocie udział brało ok. 80 osób. Organizatorzy w tym roku spodziewają się nieznacznie mniejszego zainteresowania. Udział w spotkaniu jest bezpłatny i ogólnodostępny dla wszystkich zainteresowanych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.