PARTNER PORTALU
  • BGK

Opłaca się budować energooszczędnie i z głową

  • wnp.pl (Dariusz Ciepiela)    17 października 2012 - 13:12
Opłaca się budować energooszczędnie i z głową

– Jeśli budujemy budynki energooszczędne z głową, to taka inwestycja nie musi o wiele więcej kosztować– mówi Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric Polska.
– Koszty inwestycji w dany obiekt mogą wzrosnąć wtedy o 1-2 proc., ale oszczędności w eksploatacji dochodzą do 10-30 proc. – mówi Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric Polska.

– Budynek energooszczędny to taki budynek, w którym zużywa się mniej energii niż w budynku, który obecnie spełnia obowiązujące prawnie wymagania. Średnie zużycie energii przez budynki w Unii Europejskiej wynosi ok. 200-250 kWh na metr kwadratowy rocznie.

W Polsce są budynki o zużyciu nawet 600 kWh na m. kw. rocznie! Dla porównania w siedzibie głównej Schneider Electric – budynku Hive, znajdującym się w Rueil-Malmaison, niedaleko Paryża, zużycie energii wynosi tylko 80 kWh na m. kw. rocznie – dodaje.

– Tak znaczną redukcję zużycia energii osiągnęliśmy między innymi dzięki wykorzystaniu rozwiązań technicznych do zarządzania zużyciem energii w systemach oświetlenia, klimatyzacji, sterowania budynkiem i rozdziału mocy.

Znaczne oszczędności możemy osiągnąć również w zwykłym budynku mieszkalnym. W gospodarstwach domowych nowoczesne rozwiązania umożliwiają sterowanie oświetleniem i ogrzewaniem, co przyczynia się do podniesienia standardu życia, a jednocześnie do oszczędzania energii.

W większości krajów każde gospodarstwo domowe (włączając indywidualne apartamenty) przyczynia się do emisji 6,5 tony CO2 rocznie, lub mówiąc inaczej, ilości gazu wystarczającej do napełnienia sześciu balonów na gorące powietrze! A przecież już samo wyłączanie oświetlenia w nieużywanych pokojach przyniosłoby oszczędności rzędu 2,2 tony na gospodarstwo domowe – mówi .

Co ważne nawet w starych, istniejących już budynkach przy zastosowaniu stosunkowo prostych rozwiązań można obniżyć zużycie energii o ok. 30 proc. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że to czy w budynkach nastąpi zmniejszenie zużycia energii zależy w dużej mierze od świadomości właścicieli i zarządców.

Czy w Polsce jest zainteresowanie energooszczędnymi budynkami?

– Oczywiście jest. Zdecydowana większość obecnie projektowanych i budowanych budynków będzie posiadać certyfikaty efektywności energetycznej LEED lub BREAM. Uzyskanie takiego certyfikatu wymaga szeregu działań energooszczędnych. Jeszcze kilka lat temu temat dotyczył tylko wybranych inwestorów, którzy byli świadomi i chcieli w tym kierunku działać, dziś efektywnością energetyczną budynków zainteresowała się większość deweloperów - mówi Jacek Łukaszewski.

Więcej na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.