PARTNER PORTALU
  • BGK

Opłaty nie są skutecznie ściągane

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    4 lutego 2010 - 07:10
Opłaty nie są skutecznie ściągane

Dochody z pobieranych przez urzędy marszałkowskie opłat i kar za korzystanie ze środowiska rosną, ale postępowania zmierzające do ściągnięcia tych kwot są prowadzone zbyt opieszale, a to powoduje straty.
Wpływy do urzędów marszałkowskich z opłat za korzystanie ze środowiska, wzrosły z 896 mln do ponad miliarda złotych. Kontrolerzy NIK stwierdzili jednak nieprawidłowości w czterech z sześciu badanych urzędów. Polegały one głównie na niesprawdzaniu rzetelności większości rozliczeń opłat. W dwóch urzędach robiono to zbyt przewlekle.

Marszałkowie trzech województw zwlekali z wydawaniem decyzji ustalających wysokość opłat. Konsekwencją tych działań było to, że w latach 2007-2008 do gminnych i powiatowych funduszy ochrony środowiska pieniądze były przekazywane nieterminowo i w mniejszej niż należna wysokości.

Podobnie wyglądała sytuacja w kontrolowanych wojewódzkich inspektoratach ochrony środowiska. W 22 proc. z nich postępowania dotyczące wymierzenia kar pieniężnych za przekroczenie lub naruszenie warunków korzystania ze środowiska zostały wszczęte z opóźnieniem. Kontrolerzy wskazali także na ich przewlekłość.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.