PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole pozbędzie się komarów

  • PAP    12 lipca 2013 - 09:25
Opole pozbędzie się komarów

Do końca przyszłego tygodnia odbędzie się odkomarzanie miasta - podała w czwartek rzeczniczka prezydenta Opola. Opryski będą prowadzone w najbardziej uczęszczanych miejscach miasta. W sumie na Opolszczyźnie 53 gminy zgłosiły wojewodzie potrzebę odkomarzania.
Rzecznik prezydenta Opola Alina Pawlicka-Mamczura wyjaśniła, że przeprowadzenie odkomarzania będzie możliwe, bo na ostatniej sesji rady miasta radni zdecydowali o przekazaniu na ten cel pieniędzy, a w czwartek miasto wystawiło zlecenie firmie, która ma przeprowadzić opryski.

"Plaga komarów niestety się utrzymuje i jest dla mieszkańców bardzo uciążliwa, stąd ta decyzja" - dodała. Opryski mają zostać wykonane do końca przyszłego tygodnia. Ze względu na koszty akcja nie obejmie jednak całego miasta, a jego najczęściej odwiedzane miejsca. Będą to m.in. wyspa Bolko, bulwary nadodrzańskie, okolice Kanału Młynówka i Stawu Zamkowego przy ul. Barlickiego, okolice Młodzieżowego Domu Kultury i amfiteatru, skansenu w Opolu-Bierkowicach, cmentarza oraz parku na osiedlu Armii Krajowej, a także trzech opolskich kąpielisk - Maliny, Silesii i Bolko.

Czytaj też: Miasta wojują z komarami

"Miejsca te zasugerowali sami mieszkańcy. Łącznie oprysk będzie przeprowadzony na około 160 hektarach powierzchni. Koszt akcji odkomarzania to prawie 11 tysięcy zł" - dodała Pawlicka-Mamczura. W puli pieniędzy z budżetu miasta przeznaczonych na odkomarzanie zostało jeszcze 4 tys. zł, na wypadek gdyby zaszła potrzeba powtórzenia oprysków w niektórych punktach.

Wiceprezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski dopowiedział, że zwrócono się też do wojewody opolskiego o pomoc w wysokości 160 tys. zł na tego typu opryski w całym mieście. "Złożyliśmy takie zapytanie półtora tygodnia temu, ale nie mamy jeszcze odpowiedzi" - dodał Wiśniewski.

Rzecznik prasowy wojewody opolskiego Jacek Szopiński podał, że Opole jest wśród 53 (na 71 ogółem) gmin, które - zapytane przez powiatowe centra zarządzania kryzysowego - zgłosiły potrzebę odkomarzania. "W budżecie wojewody nie zostały przewidziane środki na realizację tego zadania. Sprawdzamy jednak możliwości ewentualnego pozyskania na ten cel pieniędzy z Warszawy" - dodał Szopiński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.