PARTNER PORTALU
  • BGK

Orzechowska oczyszczalnia oddana do użytku

  • GK/wrzesnia.powiat.pl    9 stycznia 2012 - 09:43
Orzechowska oczyszczalnia oddana do użytku

Ruszyła oczyszczalnia w Orzechowie. Mieszkańcy Orzechowa w gminie Miłosław już mogą się do niej podłączać. Inwestycja kosztowała prawie 23 mln zł.
To największa inwestycja w tej gminie i największe środki unijne, jakie do tej pory udało się jej pozyskać. Prace nad projektem rozpoczęły się już w 2007 roku. Umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu (zabierz głos/oceń prezydenta) gmina podpisała w lipcu 2010 roku – dofinansowanie w wysokości 18 203 467 zł pomogło pokryć 79 proc. kwoty całkowitych wydatków kwalifikowanych.

W ramach projektu wykonano także kanalizację w Miłosławiu i Orzechowie. Mieszkańcy mogą podłączać się do oczyszczalni i rezygnować z szamb przydomowych, co wiąże się dużymi oszczędnościami. Poza ściekami przydomowymi do oczyszczalni trafiają także te z Zakładu Przemysłu Sklejek w Orzechowie.

Ścieki oczyszczone zostaną odprowadzone do odbiornika, czyli rzeki Warty. – Osad po odwodnieniu będzie składowany na zadaszonym placu, a potem wywożony na składowisko odpadów lub wykorzystany przyrodniczo w przypadku braku metali ciężkich – mówi Urszula Kosmecka, koordynatorka projektu, inspektor do spraw programów pomocowych z gminy Miłosław. Oczyszczalnia obejmie swym zasięgiem teren całej aglomeracji Orzechowo.

To nie jedyna inwestycja zrealizowana właśnie w Orzechowie. Do użytku oddano wyremontowane ulice Wiązową, Klonową, Świerkową i Jesionową. Modernizację wykonano w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011. Utwardzona została nawierzchnia, położono kostkę brukową i założono kanalizację deszczową. Inwestycja kosztowała prawie 1 mln 800 tys. zł. Z budżetu powiatu wrzesińskiego gmina Miłosław otrzymała 183 tys. zł dofinansowania. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.