PARTNER PORTALU
 • BGK

Osady komunalne raczej bez przyszłości

 • PS    17 czerwca 2010 - 12:00
Osady komunalne raczej bez przyszłości

Osady komunalne raczej nie nadają się do zagospodarowania - stwierdziła NIK. Oczyszczalnie nie wiedzą, jakie metale ciężkie i bakterie zawierają, a rolnicy ile mogą ich stosować.
Środowisku zagraża sposób wykorzystania osadów, powstających w oczyszczalniach ścieków komunalnych. Nie są one odpowiednio badane, podobnie jak grunty, oczyszczalnie nie wiedzą więc, jakie metale ciężkie i bakterie zawierają osady, a rolnicy - w jakich dawkach mogą je bezpiecznie stosować, ostrzega Najwyższa Izba Kontroli.

Polska przystępując do Unii Europejskiej zobowiązała się do wdrożenia do końca 2020 r. unijnych dyrektyw dotyczących oczyszczania ścieków komunalnych i składowania odpadów. Oznacza to, że powstający osad, jako odpad biodegradowalny, nie powinien być przekazywany na składowiska lecz ponownie wykorzystywany. Podstawowy proces odzysku osadu polega na rozprowadzeniu go na powierzchni ziemi w celu nawożenia lub ulepszenia gleby. Sposoby usuwania osadów powinny ograniczać do minimum skutki niekorzystnego wpływu na środowisko. Istnieje więc obowiązek poddania osadów i gruntów, na których mają być one stosowane, badaniom laboratoryjnym.

Tymczasem, jak wynika z kontroli NIK w latach 2007 - I półrocze 2009 sześciu oczyszczalni na terenie województwa wielkopolskiego, wykorzystywano w całości osady, nie była jednak prowadzona prawidłowo ewidencja ich wytworzenia oraz karty przekazania przewoźnikowi. Naruszono także określone prawem zasady dotyczące wykonywania badań laboratoryjnych;  prawidłowo wykonywała je tylko oczyszczalnia ścieków w Koninie. W konsekwencji oczyszczalnie nie wiedziały, jaka była zawartość metali ciężkich w wykorzystywanych na gruntach rolnych osadach oraz czy znajdowały się w nich bakterie chorobotwórcze.

Żadna oczyszczalnia nie wykonywała prawidłowo obowiązku badania gruntów przed zastosowaniem na nich osadów. Wzrosło w ten sposób zagrożenie skażenia środowiska nadmiarem zawartości metali ciężkich i skażenia biologicznego. Osady stosowane były również na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego, co jest bezwzględnie zakazane.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (8)

 • Kanadyjski System Zintegrowanej Gospodarki Odpadami - BioCrudetechnology, 2010-06-23 15:52:18

  Jeszcze dodam, ze w naszym Systemie - Technologii BioCrudetechnology - wlasnie osady z Oczyszczalni sa wykorzystywane jako medium technologiczne - tak ze jest wykorzystywane w 100 % do uzyskania energi wtornej. Kontakt tadejurkiewicz@hotmail.com 032 09 44 56
 • Kanadyjski System Zintegrowanej Gospodarki Odpadami - BioCrudetechnology, 2010-06-23 15:48:23

  Spalanie odsadow, ich suszenie to TYLKO jedna z metod i nie optymalnych - bo i po coz spac biomase z ktore mozna produkowac energie, gaz czy biopaliwa i miec jeszcze dodatkowo wysokokalorzyczny nawoz - takie technologie istnieja TYLKO trzeba podejsc do temat KOMPLEKSOWO a nie jednostronnie - w ...Kodzi wypowiadali sie ci co sprzedaja Instalacje Spalarni - ale sa Firmy, ktore lansuja Zintegrowany System Gospodarki Odpadami, gdzie sie uzyskuje Optymim ze smieci - roznymi technikami - takie jest podejscie Kanadyjczykow - BioCrudetechnology - ale w POlsce dalej dziala prywata, dlatego BioCrude raczej patrzy na Indie i Chiny.... chyba ze znajdzie sie w Polsce jakis Madry i zaprosi Kanadyjczykow do stolu - a oplaca sie bo maja na te inwestycje pieniadze , nawet do 100 % Kosztow Inwestycji. Proponuje kontakt tadejurkiewicz@hotmail.com 032 209 44 56  rozwiń
 • jacekscheibe@op.pl, 2010-06-20 12:51:13

  Jest już dostepna polska, tania i wyjątkowo energooszczędna technologia przetworzenia osadów ściekowych, a także skratek na wsad posiadający wlaściwości odsiarczające do współspalania w kotłach energetycznych.