PARTNER PORTALU
 • BGK

Osady z oczyszczalni ścieków - dobry nawóz

 • lk    3 grudnia 2010 - 12:38
Osady z oczyszczalni ścieków - dobry nawóz

Osady z komunalnych oczyszczalni ścieków, po odpowiednim przetworzeniu, mogą stanowić nawóz podobny do obornika. Nad takim ich wykorzystaniem pracował dr hab. Czesław Wołoszyk z Akademii Rolniczej w Szczecinie - informuje ortal agronews.com.pl
Nawóz naturalny jest coraz rzadziej stosowany w polskim rolnictwie, ponieważ rolnicy hodują teraz mniej niż kiedyś zwierząt, które dawniej dostarczały nawozu. Z tego powodu obniża się zawartość substancji organicznych w glebie.

- Do celów przyrodniczych, w tym rolniczych, można wykorzystywać osady, powstające w oczyszczalniach komunalnych podczas procesu oczyszczania ścieków - informuje prof. Wołoszyk.

W Polsce co roku powstaje około 450 tys. ton suchej masy osadów ze ścieków komunalnych. Zdaniem prof. Wołoszyka, ponad połowa z nich spełnia wymagania, stawiane przez rozporządzenie ministra środowiska substancjom przeznaczonym na nawozy.

Według tego rozporządzenia, nawóz naturalny przeznaczony do celów rolniczych nie może zawierać bakterii typu Salmonella ani larw pasożytów układu pokarmowego. Zawartość metali ciężkich w nim też nie może przekraczać pewnego poziomu.

Przed zastosowaniem do użyźniania gleby osady ze ścieków muszą być jednak podane obróbce, aby zredukować odór i zmienić jego mazistą konsystencję.

- Można kompostować osady z dodatkiem słomy zbóż, kory z drzew iglastych, liści drzew, trocin lub odpadów komunalnych. Osady, które nie spełniają rygorystycznych wymagań stawianych nawozom rolniczym, mogą być zastosowane do rekultywacji gleb na innych terenach. Tam dopuszczalna jest większa zawartość metali ciężkich, nawóz może zawierać także niewielką ilość pasożytów czy bakterii - wyjaśnia specjalista.

Czytaj też:

Później zapłacą kary za ścieki

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • rolnik, 2011-03-02 19:31:49

  żeby te nawozy tylko tańsze były bo nie wiem co to bedzie dalej. nawozy - nawozeo.pl tam kupuje. szukać trzeba gdzie taniej jest
 • autoidea, 2010-12-03 16:15:34

  Czy to jakis dowcip ? Osady Podobnie jak smieci) mozna wylacznie przetworzyc termicznie bez udzialu powietrza, uzyskujac energie lub paliwa plynne.