PARTNER PORTALU
  • BGK

Ostrów Wielkopolski. Miejska spółka rozda ponad 1000 czujników czadu

  • PAP/KDS    26 marca 2018 - 12:17
Ostrów Wielkopolski. Miejska spółka rozda ponad 1000 czujników czadu
Koszt zakupu czujników czadu i dymu to około 73 tys. złotych. (fot.pixabay.com)

Lokatorzy lokali komunalnych oraz socjalnych, które należą do Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Ostrowie Wlkp. zostaną wyposażeni w czujniki czadu. Miejska spółka przekaże urządzenia bezpłatnie.
Koszt zakupu czujników czadu i dymu to około 73 tys. złotych. Prezes MZGM Ryszard Wiśniewski wyjaśnił, że ze względu na występujące w kraju awarie sieci gazowych ostrowski MZGM szczególną uwagę zwraca na działania, które mają wykluczyć lub zminimalizować możliwość wystąpienia takiej katastrofy.

- Co roku w naszych budynkach przeprowadzamy przeglądy przewodów kominowych, wentylacyjnych oraz instalacji gazowych. Wykryte usterki nasi pracownicy usuwają na bieżąco - poinformował prezes.

Dodatkowym zabezpieczeniem przed skutkami awarii instalacji mają być elektroniczne detektory. Zostaną w nie bezpłatnie wyposażone lokale komunalne i socjalne będące własnością MZGM, w których zainstalowane są piece węglowe, kuchenki gazowe i gazowe podgrzewacze wody.

- Zadaniem czujników będzie ostrzeganie mieszkańców przed pojawieniem się w pomieszczeniu groźnej dla zdrowia lub życia ilości tlenku węgla - powiedział prezes.

Zasada działania czujnika - wyjaśnił - polega na ciągłym kontrolowaniu stężenia gazu w pomieszczeniu, w którym jest zamontowany. Ilekroć stężenie tlenku węgla przekroczy minimalną normę, czujnik uruchamia alarm dźwiękowy lub świetlny, informując o zagrożeniu.

Prezes MZGM przypomniał, że przy zapobieganiu skutkom awarii instalacji ważna jest prawidłowa eksploatacja mieszkania. Nie wolno zakrywać kratek wentylacyjnych i należy dbać o odpowiednią mikrowentylację mieszkania poprzez utrzymanie szczelin wentylacyjnych w oknach i drzwiach.

Ryszard Wiśniewski poinformował, że 61 proc. zasobów ostrowskiego MZGM stanowią stare budynki, aż 33 wybudowano przed 1900 rokiem. Dlatego w ciągu pięciu lat spółka planuje wydać ponad 19 mln złotych na remonty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.