PARTNER PORTALU
  • BGK

Oświęcim uruchomi czujniki monitorujące jakość powietrza

  • PAP/PSZ    11 grudnia 2017 - 14:49
Oświęcim uruchomi czujniki monitorujące jakość powietrza
Położony w kotlinie Oświęcim ma poważne problemy ze smogiem. (fot. Katarzyna Domagała-Szymonek)

Trzy czujniki będą mierzyły poziom zanieczyszczenia powietrza w Oświęcimiu. Urządzenia znajdą się na osiedlu Chemików, na starówce i w dzielnicy Zasole. Zaczną działać 15 grudnia - poinformowała rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień.
• Oświęcim nie posiada stacji monitoringu zanieczyszczeń powietrza.

• Miasto zainstalowało już jednak trzy czujniki.

• Jest też szansa, że w nieodległej przyszłości pojawi się także czwarty czujnik.

Jak wyjaśniła rzecznik, lokalizację dobrano tak, by pomiary prezentowały sytuację w wielu rejonach miasta, gdzie występują różne typy zabudowy i zanieczyszczenie spalinami. "Czujniki mierzą stężenie pyłów PM1, PM2,5 i PM10. Pokażą rzeczywistą ocenę stanu jakości powietrza w poszczególnych częściach Oświęcimia. Wyniki będą dostępne na stronie internetowej www.looko2.com, a także na witrynie magistratu i miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej" - powiedziała rzecznik.

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut przypomniał, że miasto nie posiada stacji monitoringu, a mieszkańcy powinni wiedzieć, jakim powietrzem oddychają. "Stąd pomysł zakupu czujników pomiaru jakości powietrza przez naszą spółkę miejską. Staramy się w różny sposób ograniczać niską emisję, m.in. poprzez dotacje do wymiany pieców, termomodernizację budynków miejskich, czy inwestycje Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Straż miejska kontroluje, czym palimy w domowych piecach. Ważne jest też, abyśmy podnosili świadomość nas wszystkich czym oddychamy i jaki ma to wpływ na nasze zdrowie i jakość życia" - powiedział samorządowiec.

Czytaj także: Walczą ze smogiem w najlepszy możliwy sposób

Katarzyna Kwiecień dodała, że Oświęcim ma szansę na czwarty czujnik, który zostałby zainstalowany na pl. Skarbka. Grupa mieszkańców zgłosiła miasto do konkursu "Wiem, czym oddycham". Pod jego auspicjami zainstalowanych zostanie 150 czujników w Polsce, w tym 100 w miejscowościach, które zdobędą największą liczbę głosów. O lokalizacji 50 czujników pozostałych zdecyduje komisja konkursowa. Głosować można do 22 grudnia na stronie https://wiemczymoddycham.pl/ranking.

Rzecznik poinformowała również, że w przyszłym roku Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie zamierza zainstalować mobilną stację pomiarową wyposażoną w czujnik pobierający pył zawieszony PM10. "Stanie ona na terenie Zakładu Usług Komunalnych przy ul. Bema w styczniu, a cykl pomiarowy zakończy się w grudniu przyszłego roku. Wyniki będą prezentowane na stronie internetowej WIOŚ monitoring.krakow.pios.gov.pl" - dodała.

Czytaj również: Biowęgiel ratunkiem na zanieczyszczenia środowiska

Od lipca w Małopolsce obowiązuje uchwała antysmogowa sejmiku wojewódzkiego. W nowych domach można montować piece grzewcze na paliwa stałe, ale wyłącznie spełniające najwyższe normy emisyjne. Zabronione zostało korzystanie z mułów i flotów węglowych oraz drewna o wilgotności powyżej 20 proc. Małopolska była pierwszym regionem w Polsce, w którym przyjęto regulacje antysmogowe na poziomie województwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.