PARTNER PORTALU
  • BGK

Oświetlenie boisk włączane sms-em

  • PAP    8 kwietnia 2011 - 08:20
Oświetlenie boisk włączane sms-em

W Bytomiu Odrzańskim zastosowano pomysłowy system włączania oświetlenia boisk sportowych – po zmroku jupitery włączają się po wysłaniu sms-a.
Gmina zainwestowała także w energooszczędne sterowniki oświetlenia ulicznego. Dzięki temu rachunki za prąd mają być znacznie niższe – powiedział burmistrz Bytomia Odrzańskiego Jacek Sauter.

Rocznie Bytom Odrzański wydaje na opłaty związane z oświetleniem miasta i gminy ok. 150 tys. zł. Po zachodzie słońca każde z trzech boisk w Bytomiu Odrzańskim oświetla jedna lampa, ale oświetlenie można włączyć, wysyłając sms-a.

W wiadomości tekstowej należy wpisać określone hasło, a następnie przesłać pod wskazany numer. Hasło i numer znajdują się na tablicach zamieszczonych na obiektach sportowych.

Po tej operacji na boisku na godzinę włączają się wszystkie jupitery. Aby przedłużyć ten czas, należy wysłać kolejnego sms-a. Opłata jest zgodna z taryfą operatora. Miasto szuka też oszczędności wynikających z opłat za oświetlenie ulic i budynków.

W tym przypadku reguluje to system, do którego wprowadza się dane dotyczące godziny wschodu i zachodu słońca. Od wieczora do godz. 21 lampy świecą pełną mocą, a po 21 ich moc redukowana jest o 38 proc. i tak jest już do świtu.

Nowy system został wprowadzony na najbardziej energochłonnym obwodzie – obejmującym rynek i centrum miasta. Jest tam najwięcej latarni i iluminacji zabytkowych budynków, które pobierały dotychczas prąd za 60 tys. zł rocznie.

„Biedny musi cały czas szukać oszczędności, a my nie jesteśmy zamożnym samorządem. Chcemy jednak, by nasze miasto robiło na innych wrażenie, a obiekty sportowe były w pełni dostępne.

Oświetlenie i iluminacje dodają uroku, ale to kosztuje. Postanowiłem więc znaleźć sposób, by opłaty za prąd były niższe. Dzięki nowym rozwiązaniom jest to możliwe” – powiedział burmistrz.

Roczny budżet to ok. 12 mln zł. Według burmistrza wydatki (ok. 30 tys. zł) związane z zainstalowaniem reduktorów mocy latarni i iluminacji powinny zwrócić się w ciągu półtora roku, a rachunki za energię do oświetlenia tej części miasta mogą być nawet o połowę niższe.

Takie rozwiązania mają w przyszłości zostać zastosowane w innych miejscowościach gminy Bytom Odrzański.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.