PARTNER PORTALU
  • BGK

Oswojonego raroga złapano w Jarosławiu

  • PAP    26 lipca 2012 - 17:39
Oswojonego raroga złapano w Jarosławiu

Oswojonego raroga czyli drapieżnego ptaka z rodziny sokołowatych złapano w czwartek w Jarosławiu (Podkarpackie). Ptak prawdopodobnie zerwał się i odfrunął od właściciela; na nodze ma bowiem obrączkę z numerem identyfikacyjnym i fragmenty urwanego rzemyka.
Ptak przysiadł na tylnej wycieraczce samochodu zaparkowanego przed komendą straży miejskiej w Jarosławiu i zaczął głośno krzyczeć.

Jak poinformowała Iwona Międlar z urzędu miasta w Jarosławiu, był przestraszony, ale prawdopodobnie oswojony, ponieważ bez problemu dał się złapać jednemu ze strażników miejskich.

"Okazało się, że jest zaobrączkowany i do nogi ma przytroczony rzemień, z którego prawdopodobnie się zerwał. Nie mamy żadnego rejestru sokolników na Podkarpaciu, nie wiemy do kogo należy ten ptak, a przede wszystkim musimy sprawdzić, czy nie jest chory" - powiedziała Międlar.

Raróg na razie trafi do znanego w regionie gabinetu weterynaryjnego Andrzeja Fedaczyńskiego w Przemyślu, gdzie ranne, chore, dzikie zwierzęta znajdują właściwą opiekę. Później, w miarę możliwości, wracają do naturalnego środowiska lub do właścicieli.

Międlar wyraziła też nadzieję, że numer identyfikacyjny na obrączce ptaka: 38/099/060-45-05_w031 pozwoli odnaleźć właściciela.

Raróg jest rzadkim okazem, a według Fedaczyńskiego także cennym (kosztuje ok. pięć tys. euro).

Nie można wykluczyć, iż raróg przyleciał z Ukrainy.

Kilka dni wcześniej bowiem jarosławscy strażnicy odwieźli tam innego dzikiego ptaka - młodego bąka zwyczajnego, który wleciał do otwartego okna samochodu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.