PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarcie oczyszczalni za 34 mln zł

  • PAP    31 marca 2012 - 20:07
Otwarcie oczyszczalni za 34 mln zł

Nowoczesna oczyszczalnia ścieków została oddana do użytku w Nowogrodźcu. W sumie wybudowano 35 km sieci wodno-kanalizacyjnej, do której podłączono 3 tys. mieszkańców. Koszt inwestycji to 34 mln zł.
Jak poinformował Robert Borkacki, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (zabierz głos/oceń prezydenta), samorządowcy liczą na to, że inwestycja będzie szansą na podniesienie atrakcyjności gminy, rozwój budownictwa mieszkaniowego i lokalnego przemysłu.

„Dolny Śląsk korzysta z potężnego wsparcia finansowego z Programu Infrastruktura i Środowisko. To największy program spośród wszystkich w Unii Europejskiej” – mówił rzecznik.

Borkacki wyliczył, że prawie 5 mld euro przewidziano na projekty związane z ochroną środowiska. Program Infrastruktura i Środowisko jest realizowany w Polsce od 2007 r. i potrwa do 2013 r.

„Skali tej pomocy nie można porównać nawet do planu Marshalla, który umożliwił prężny rozwój gospodarczy w powojennej Europie. Teraz szansa na modernizację, zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju, otwiera się przed Polską i naszym regionem” – mówił Marek Mielczarek, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Na Dolnym Śląsku (zabierz głos/oceń marszałka) jest realizowanych i przygotowywanych 10 projektów z Programu Infrastruktura i Środowisko obsługiwanych przez WFOŚiGW we Wrocławiu. Ich łączna wartość to ok. 620 mln zł. Fundusz pomaga podczas opracowania projektów do udziału w konkursach; ocenia złożone wnioski; zawiera umowy; rozlicza i nadzoruje realizację inwestycji i przekazuje środki unijne.

Samorządowcy realizują budowę nowych oczyszczalni ścieków w Sulikowie i Nowogrodźcu. Zmodernizowane zostaną jeszcze zakłady w: Środzie Śląskiej Dzierżoniowie, Oławie, Strzegomiu, Chociwelu i Bielawie. W regionie powstanie łącznie 450 km kanalizacji i sieci wodociągowej.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.