Otwarto pierwszą w Europie transgraniczną aleję

- Pierwszą w Europie transgraniczną aleję otwarto w środę na polsko-niemieckiej granicy między miejscowością Warnik (Zachodniopomorskie) a niemieckim Ladenthin. 50 lip tam rosnących symbolizować ma współpracę polsko-niemiecką i dbałość o środowisko naturalne.
Otwarto pierwszą w Europie transgraniczną aleję

Prezes Federacja Zielonych Gaja ze Szczecina Jakub Szumin podczas uroczystego otwarcia alei powiedział, że w Polsce od kilku lat funkcjonuje błędne przekonanie, że drzewa rosnące przy drogach zabijają kierowców, co doprowadziło do wycinki tysięcy drzew. Tymczasem aleje, jako dziedzictwo przyrodnicze, powinny być szczególnie chronione - dodał Szumin.

Posadzone wzdłuż drogi lipy przywróciły naturalny krajobraz polskiego i niemieckiego Pomorza - powiedział marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Jeszcze dziś podróżując po terenach Pomorza Zachodniego i Meklemburgii-Pomorza Przedniego można napotkać wzdłuż dróg drzewa posadzone przez niemieckich mieszkańców regionu.

Z kolei Ingo Lehmann z Ministerstwo Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Konsumentów kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie zwrócił uwagę, że aleje korzystnie wpływają na środowisko. Jak mówił, aleję o długości kilometra zasiedla 140 gatunków ptaków i owadów, a drzewa magazynują dużo wody. Chronią także nawierzchnię, które niszczy wpływ słońca - przekonywał Lehmann.

Jak podkreślali zgodnie polscy i niemieccy uczestnicy uroczystości, poza walorami środowiskowymi, aleja ma symbolizować połączenie dwóch narodów.

Aleja powstała w ramach akcji "Aleje zamiast granic", którą przygotowała Fundacja EkoRozwoju z Wrocławia, Federacja Zielonych Gaja ze Szczecina oraz Związek na Rzecz Środowiska i Ochrony Przyrody z niemieckiego Schwerina.

Inicjatywa "Aleje zamiast granic" jest elementem programu Drogi dla Natury, który zajmuje się ochroną drzew. Dofinansowany jest ze środków Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Wreszcie pozytywne zmiany, to ważny sygnał dla pozostałych zarządców dróg. Z takimi oporami idzie stosowanie naturalnych zielonych ekranów przy nowo powstających drogach, podobnie jest z ciągami pieszo-rowerowymi, odkładane w czasie na wieczność.

grześ, 2014-04-17 07:57:35 odpowiedz

świetna akcja - super pomysł!

marek, 2014-04-16 21:33:19 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE