PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarto pierwszą w Polsce niskoemisyjną strefę ekonomiczną

  • PAP    1 czerwca 2015 - 21:43
Otwarto pierwszą w Polsce niskoemisyjną strefę ekonomiczną
Jasienicka niskoemisyjna strefa ekonomiczna obejmuje 71 ha, położonych w miejscowości Międzyrzecze Dolne w gminie Jasienica (fot. pixabay)

Niskoemisyjna strefa ekonomiczna została otwarta w poniedziałek w gminie Jasienica koło Bielska-Białej. Zdaniem wójta Janusza Pierzyny dzięki inwestycjom przedsiębiorców w ciągu dwóch, trzech lat powstanie tam co najmniej 1 tys. miejsc pracy.
Pierzyna podkreślił, że rozstrzygnięty już został przetarg na pierwszą z 23 działek w strefie. Wygrała go spółka budowlana CMB z Wyrów na Śląsku. Za 2,5 ha zapłaciła ponad 3,2 mln zł. "Będą budowali tu halę dla firmy, z którą zamierzają współpracować. W styczniu chcą prowadzić nabór. Pracę znajdzie ok. 300 osób" - powiedział wójt.

Zysk dla gminy i środowiska

Jak podkreślił samorządowiec jasienicka strefa została ukierunkowana na ochronę środowiska. "Znaczna część energii, wykorzystywanej przez działające w niej przedsiębiorstwa, pochodziło będzie ze źródeł odnawialnych, przede wszystkim z baterii fotowoltaicznych. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań, znacząco zostanie ograniczona emisja zanieczyszczeń" - powiedział.

Samorządowiec dodał, że nowe inwestycje zaowocują zwiększeniem wpływów z podatkowych do gminy.

Strefa ekonomiczna kosztem 22 mln zł

Jasienicka niskoemisyjna strefa ekonomiczna obejmuje 71 ha, położonych w miejscowości Międzyrzecze Dolne w gminie Jasienica. Podzielona została na działki zaopatrzone w kanalizację deszczową i sanitarną, sieć wodociągową, oświetlenie dróg, a także chodniki. Strefa położona jest w sąsiedztwie kluczowych dla regionu arterii komunikacyjnych: drogi ekspresowej z Bielska-Białej do Cieszyna oraz krajowej "jedynki" z Bielska-Białej do Katowic.

Utworzenie niskoemisyjnej strefy ekonomicznej wójt Pierzyna zaproponował w 2007 r. Gmina nie miała jednak wtedy nawet terenu. Zakupiła go za 1,3 mln zł. Kosztem 22 mln zł, w większości z funduszy UE, teren został uzbrojony i przygotowany pod kątem inwestorów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • dzidek, 2015-06-03 11:51:00

    Do Ryszard Kmieć.: brawo ,.. bingo,..:)
  • Ryszard Kmieć., 2015-06-03 09:43:15

    Dzień Dobry.Dobry kierunek.Rynek fotowoltaiki do maja 2014 =obroty to 99 milionów.Nie myliłem się w moim programie autorskim.BSE .Gratuluję Gminie Jasienica.Ryszard Kmieć.Autor -BSE -prototyp fabryki ANNA=1000 Miejsc Pracy.Uczestnik Panelu =Mądre Pomysły na Mądre Miasto w czasie VII Europejskiego K...ongresu Gospodarczego 2015. Dziękuję.i pozdrawiam Pierwszą w Polsce niskoemisyjną strefę w miejscowości Międzyrzecze Dolne.  rozwiń