PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarto wartą 28 mln spalarnię

  • PAP    17 czerwca 2010 - 18:57

28 mln zł kosztowała budowa spalarni osadów pościekowych w Olsztynie. Dofinansowanie unijne inwestycji, której oficjalne otwarcie nastąpiło w czwartek, wyniosło 25 proc.
Jak wyjaśnił prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie Wiesław Pancer, firma na realizację tego przedsięwzięcia musiała zaciągnąć pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podkreślił, że w wyniku oczyszczania ścieków powstają osady stałe. Natomiast oczyszczona woda trafia z powrotem do środowiska i w tym przypadku zasila rzekę Łynę. Osady stałe poddawane są fermentacji, w wyniku czego powstaje biogaz, który przekształcany jest w energię cieplną i elektryczną.

Jak wyjaśnił Pancer, zarówno energia cieplna jak i elektryczna jest wykorzystywana do pracy oczyszczalni w Olsztynie. Natomiast osad powstający w trakcie oczyszczania jest odwadniany i suszony. Teraz, po otwarciu instalacji termicznej, będzie palony. Olsztyńska oczyszczalnia produkowała rocznie 350 wagonów osadów po 50 ton każdy. Dzięki instalacji spalanych będzie nawet 92 procent osadów, natomiast 8 procent będzie wykorzystywane do podbudowy dróg i innych inwestycji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • kanadyjski Zintegrowany System Gospodarki Odpadami - BioCrudetechnology -, 2010-06-28 15:15:40

    Spalanie i owszem, ale dlaczego tylko ??? Dlaczego nie Zintegrowany System Gospodarki Odpadami oparty na rozsadnym stosowaniu roznych technologii - celem racjonalnej segregacji, odzysku energii z odpadow w posatci gazu, energii elektrycznej czy biopaliw jak i wysokokalorycznych nawozow. ... Sa Firmy ktore sfinansuja tego typu dzialania nawet w 100 % - bez Unijnych dodatkow Instalacje tzw Zintegrowanej Gospodarkli Odpadami , tyle ze musza miec gwarancje ze przez 30 lat nikt im nie bedzie przeszkadzal w biznesie - dlatego raczej pracuja w Chinach, Indiach czy w Afryce. Firmy te oprocz tego ze likwiduja kwestie smieci to dostarczaja na rynek energie pozyskana z przerobki smieci w postaci gazu, elektryki czy biopaliw a dodatkowo daja wysokokaloryczny nawoz. Zasadnicza kwestia to odpowiedni strumien odpadow. I tu trzeba sie zebrac w Zwiazki Odpadow !!! by uzyskac 600 - 2000 To / dobe - a jak widac Karkow ma ten strumien ok. 997 To / dobe. Wystarczy nam przeslac ankiete z morfologia odpadow, a my sie ustosunkujemy. Proponuje kontakt tadeusz Jurkiewicz 032 209 44 56 0600 209 893 tadejurkiewicz@hotmail.com  rozwiń