PARTNER PORTALU
 • BGK

OZE, prosument, fotowoltaika - pojęcia obce dla Polaków

 • pt    7 października 2014 - 15:26
OZE, prosument, fotowoltaika - pojęcia obce dla Polaków

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Banku Ochrony Środowiska wynika, że 98 proc. Polaków nie ma pojęcia co kryje się pod hasłem prosument. Ich ogólna wiedza na temat Odnawialnych Źródeł Energii również mogłaby być lepsza.
Właśnie wystartowała ogólnopolska kampania edukacyjna Fundacji BOŚ współfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Będzie promować Odnawialne Źródła Energii i wyjaśniać kim jest „Prosument” czyli obywatel, który produkuje, konsumuje i sprzedaje energię elektryczną.

Czytaj: Bez energetyki wiatrowej zabraknie prądu?

Wiedza Polaków o Odnawialnych Źródłach Energii jest niewielka. Tak wynika z badania opinii przeprowadzonego na zlecenie Fundacji BOŚ we wrześniu tego roku. Dwie trzecie obywateli nie wie czym są Odnawialne Źródła Energii.  Ankietowani proszeni o dokładne wyjaśnienie pojęcia podkreślali, że kojarzy im się głownie z energią wiatrową (35 proc.) lub słoneczną (20 proc.).

Aż 95 proc. ankietowanych nie odróżnia kolektorów słonecznych od modułów fotowoltaicznych. Nie wie zatem, że kolektory słoneczne podgrzewają wodę, a panele fotowoltaiczne przekształcają energię słońca w elektryczną.

 Czytaj też: Czy rzeczywiście farmy wiatrowe są stawiane wbrew samorządom i mieszkańcom?

Tylko co dziesiąty Polak wie, że są środki publiczne na wspieranie mikroinstalacji fotowoltaicznych we własnym domu, które pozwalają na „samodzielną” produkcję prądu. Ile można zaoszczędzić na takiej mikroinstalacji?

Z wyliczeń przygotowanych przez Ekspertów z Laboratorium Fotowoltaiki Politechniki Warszawskiej wynika, że czteroosobowe gospodarstwo domowe mogłoby obniżyć rachunek za energię z 2475 zł (rocznie) do 275 zł.

- Edukacja Polaków w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii jest niezmiernie ważna. Warto pamiętać, że w ramach programu „Prosument” realizowanego rzez NFOŚiGW istnieją środki publiczne na wspieranie wielu rozwiązań z zakresu OZE np.: modułów fotowoltaicznych, pomp ciepła, biomasy, kolektorów słonecznych, małych elektrowni wiatrowych, czy mikrokogeneracji – podkreśla Barbara Lewicka-Kłoszewska, ekolog i wiceprezes Fundacji BOŚ.

Od pierwszego października w całej Polsce pojawiły się billboardy wyjaśniające słowo „Prosument” zaprojektowane przez znanego grafika: Andrzeja Pągowskiego. Organizatorzy akcji zaplanowali szereg działań edukacyjnych i informacyjnych: począwszy od audycji i konkursów radiowych, skończywszy na publikacjach w prasie ogólnopolskiej i regionalnej.

Powstał specjalny portal internetowy, który jest dedykowany akcji.  - Zawiera on szereg materiałów informacyjnych i edukacyjnych. Są wśród nich nie tylko dokumenty prawne dotyczące energii i fotowoltaiki, ale również ciekawe artykuły, filmy i linki.

Przygotowaliśmy sześć specjalnych kalkulatorów, dzięki którym można wyliczyć zużycie energii elektrycznej w domu lub szkole, emisję CO2 oraz jego kompensację, dobrać panele fotowoltaiczne i oszacować efekt ekonomiczny takiego przedsięwzięcia – mówi  Andrzej Pietrucha, prezes Fundacji BOŚ.KOMENTARZE (6)

 • Tomek Wodzianski, 2015-01-27 23:28:27

  Ja znalazlem bardzo prosty kalkulator na stronie gooze.pl/calc - polecam
 • Mirek, 2014-12-19 12:05:55

  Do broni: popieram
 • Mirek, 2014-12-19 11:54:42

  Do broni: