PARTNER PORTALU
  • BGK

Pakt Amsterdamski podpisany. Europejskie gminy wspólnie na drodze ekologicznego rozwoju

  • MN    30 maja 2016 - 20:09
Pakt Amsterdamski podpisany. Europejskie gminy wspólnie na drodze ekologicznego rozwoju
Pakt Amsterdamski ma stymulować inwestycje w celu tworzenia zielonych miejsc pracy i czynienia miast przyjaźniejszymi do życia (fot. pixabay)

Państwa członkowskie UE podpisały 30 maja Pakt Amsterdamski To ważny krok do zjednoczenia rządów, gmin i zainteresowanych organizacji w wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.
W poniedziałek, 30 maja 2016, nastąpiło podpisanie Paktu Amsterdamskiego podczas Zielonego Tygodnia 2016. Dokument sprawi, że lokalne organizacje znajdą się w centrum polityki miejskiej. Usprawni to inwestowanie w kluczowe obszary agendy miejskiej UE, takie jak gospodarka o obiegu zamkniętym, zrównoważone wykorzystanie rozwiązań opartych na gruntach i przyrodzie, dostosowanie do zmian klimatu, transformacja energetyki, jakość powietrza i mobilność miejska.

Pakt amsterdamski ma stymulować inwestycje w celu tworzenia zielonych miejsc pracy i czynienia miast przyjaźniejszymi do życia.

Czytaj też: Żywiec najbardziej zanieczyszczonym miastem wg raportu WHO

Inwestycje w ekologiczne rozwiązania będą pochodziły z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), z którego do 2020 roku przydzielono 15 miliardów EUR na zrównoważony rozwój obszarów miejskich. Ogólna kwota inwestycji, która dotrze do miast, będzie znacznie większa, około 80–90 miliardów EUR (szacunkowo 50% będzie pochodziło z EFRR).

Promowanie zrównoważonego transportu i innowacyjnych rozwiązań to także kluczowy obszar programu Horyzont 2020, w którym dostępnych jest 6,3 miliarda euro.

Dużą część agendy miejskiej UE będzie stanowić energia - celem jest 30-procentowe ograniczenie zużycia energii w budynkach do 2030 roku. Agenda miejska UE będzie pomagać w rozwoju unii energetycznej poprzez wdrażanie inwestycji w sieci energetyczne, energię odnawialną i wydajność energetyczną, szczególnie w budynkach.

Czytaj też: Podlaskie, dofinansowanie OZE: wnioski można składać do połowy lipca

Inwestowanie w bardziej ekologiczne miasta oznacza też inwestowanie w dobrobyt publiczny - parki, zielone dachy lub ekologiczne bariery dźwiękowe.

Lublana, Zielona Stolica Europy w 2016 roku, pokazała, co można osiągnąć, zamieniając centrum miasta w strefę ruchu dla pieszych, zakładając chronione obszary zielone i dążąc do zerowych odpadów. Mollet del Vallès oraz portugalskie miasto Torres Vedras były zdobywcami tegorocznego tytułu Zielonego Liścia Europy, częściowo dzięki ich strategii mobilności.Te miasta mają być inspiracją dla pozostałych państw UE, jak wkroczyć w czystszą, zdrowszą i ekonomicznie bardziej opłacalną przyszłość. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.