PARTNER PORTALU
 • BGK

Palenie w piecu drewnem lub biomasą najbardziej ekologiczne i efektywne

 • PAP/AT    30 listopada 2016 - 08:21
Palenie w piecu drewnem lub biomasą najbardziej ekologiczne i efektywne
W wielu miejscach w Polsce jesienią i zimą przekraczane są normy zanieczyszczeń powietrza, powodowane przez tzw. niską emisję (fot.pixabay.com)

• Palenie drewnem sezonowanym lub biomasą drzewną jest najbardziej ekologiczną i efektywną metodą palenia w kotłach i piecach na paliwa stałe – przekonują eksperci z łódzkiego Bionanoparku.
• Przypominają, że nie wolno spalać śmieci, bo powoduje to powstawanie wielu szkodliwych substancji, często rakotwórczych.
W wielu miejscach w Polsce jesienią i zimą przekraczane są normy zanieczyszczeń powietrza, powodowane przez tzw. niską emisję, która jest przede wszystkim efektem spalania węgla oraz śmieci w domowych kotłowniach i piecach. Jednym z jej składników jest tzw. pył zawieszony, który zawiera m.in. drobinki węgla (sadzy), substancje lotne: siarczany, azotany, chlorki, a także substancje toksyczne tj. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, dioksyny i furany.

Jak przekonuje dr inż. Szymon Szufa z APS-Ekoinnowacje, w kotłach czy piecach na paliwa stałe najbardziej ekologiczne, a także efektywne jest palenie przede wszystkim biomasą drzewną lub suchym, sezonowanym drewnem, magazynowanym przez okres od roku do dwóch lat, bądź zakupionym z pewnego źródła z potwierdzoną zawartością wilgoci na poziomie ok. 20 proc.

"Powinniśmy, jeżeli jest to możliwe, w naszym kotle bądź kominku, rozpoczynać proces spalania od góry, bo wówczas wszystkie substancje, części lotne zawarte w paliwie będą dopalone, nie będziemy emitować większej ilości zanieczyszczeń do środowiska i będziemy oszczędzać paliwo. Kocioł powinien też być jak najwyższej klasy, bo to świadczy o wysokiej sprawności nominalnej tego kotła, oraz powinniśmy zadbać o jak najwyższą jakość dodatkowych urządzeń i instalacji grzewczej" - przekonuje Szufa.

Czytaj też: Zakaz palenia węglem narusza zasadę równości wobec prawa?

Jego zdaniem to wszystko spowoduje, że będziemy palić ekologicznie, sprawnie i oszczędnie, bo ograniczymy straty paliwa, zmniejszymy negatywny wpływ spalania na zdrowie nasze i sąsiadów, a także negatywny wpływ na środowisko. "Zaoszczędzimy też w ten sposób sporo pieniędzy" - ocenił.

Specjalista zachęca do palenia w domowych piecach, kotłach i kominkach biomasą drzewną lub drewnem sezonowanym, czyli przechowywanym w odpowiedni sposób - z zapewnionym dostępem powietrza wiosną i latem, oraz zabezpieczonym jesienią i zimą przed wilgocią, deszczem czy śniegiem.

"Dobre drewno sezonowane do tego, by palić nim w sposób ekologiczny, efektywny i sprawny, powinno mieć zawartość wilgoci na poziomie ok. 20 proc." - dodał.

Według eksperta dobrze jest palić przede wszystkim drewnem drzew liściastych, które zawiera mniejsze ilości substancji żywicznych, ale rozpalać drewnem drzew iglastych. "Mamy różnego rodzaju odnawialne źródła energii w postaci biomasy drzewnej do palenia w naszych piecach i kotłach, przede wszystkim jest to brykiet ogólnodostępny, bele drzewne, zwykłe drewno, które możemy porąbać siekierą czy też zrębka w postaci odpadów" - wymienił.

Czas sezonowania uzależniony jest od gatunku drewna. "W przypadku brzozy, sosny, czy np. wierzby wystarczy, że drewno będzie sezonowane prze rok, natomiast bardziej wymagające drewna, o większej wartości opałowej tj. dąb czy grab powinny być sezonowane ok. dwa lata" - zaznaczył ekspert.

Zdaniem Łukasza Adriana z APS-Ekoinnowacje szczególnie ważne jest dobre rozpalenie pieca i niezależnie jakiego paliwa stałego używamy - czy to węgla, drewna czy biomasy - zawsze powinno się zaczynać rozpalanie w kotle na paliwo stałe od góry.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Ewa, 2018-01-14 19:59:16

  Mieszkam na osiedlu domków jednorodzinnych, wokół mnie na szczęście prawie wszyscy palą peletem, (sama też mam kocioł peletowy Kostrzewa). Po to właśnie przeprowadziliśmy się z miasta, aby uciec od smogu. I życzę każdemu podobnych, mądrych sąsiadów, którym również zależy na czystym powietrzu....  rozwiń
 • O czyste powietrze, 2016-11-30 12:03:20

  W Afryce pali się łajnem słoni - nas nie stać na taki luksus... Trzeba wykorzystywać najnowsze i najdroższe sposoby w walce z marginesem społecznym - porady.domiporta.pl/poradnik/1,126867,8995487,Polskie_rodziny_dotkniete_ubostwem_energetycznym.html
 • DDD, 2016-11-30 08:58:56

  Przerażające, mamy 21 wiek, jego drugą dekadę, a tu ciągle promocja spalania paliw stałych! Czemu nie promuje się w Polsce oraz nie dofinansowuje, instalacji c.o. opartych na pompach ciepła?! Oddychamy najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie, dziesiątki tysięcy ludzi rocznie w Polsce umie...ra w wyniku chorób spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza, a my ciągle o paleniu dobrym węglem, drewnem (czy ktoś się zastanowił, skąd wszyscy będą pozyskiwać drewno do palenia) i biomasą.... Ciemnogród!  rozwiń