PARTNER PORTALU
  • BGK

Palenie węglem bez smogu?

  • PAP/AT    22 maja 2017 - 07:22
Palenie węglem bez smogu?
Nowy model miałby zastąpić system certyfikatów (żółtych dla produkcji energii i ciepła z gazu oraz czerwonych dla węgla), który kończy się w 2018 r. (fot.pixabay.com)

Minister energii chce wypracowania nowego modelu wsparcia dla elektrociepłowni. Mimo że będą oparte głównie na węglu, smog ma być mniejszy.
Nowy model miałby zastąpić system certyfikatów (żółtych dla produkcji energii i ciepła z gazu oraz czerwonych dla węgla), który kończy się w 2018 r. "Chcielibyśmy, by przynajmniej założenia do ustawy były gotowe po wakacjach" - potwierdził w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Andrzej Kaźmierski, dyr. Departamentu Energii Odnawialnej w ME. "Jest taka potrzeba. Inwestorzy muszą wiedzieć, czego oczekiwać" - dodał, pytany o duże tempo prac.

Będzie to zgodne z doktryną UE, która widzi potencjał kogeneracji, preferując efektywne źródła wytwarzania - informuje "Rzeczpospolita"..

Jak podaje gazeta, w Brukseli będziemy jednocześnie rozmawiać o systemie wsparcia dla wytwarzania konwencjonalnego, tj. rynku mocy i dla elektrociepłowni.

"Chcemy w rozmowach przedwstępnych z przedstawicielami Komisji Europejskiej zbadać, na jakie rafy można się natknąć w czasie procesu zatwierdzania nowego rodzaju pomocy dla elektrociepłowni, by ich uniknąć" - zaznacza w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie (IGCP). "Chodzi o jego zgodność z nowymi zasadami wsparcia ze środków publicznych (emisja nie może przekraczać 550 g CO2/kWh - red.). Ten przygotowany przez branżę leży na półce od roku. Trzeba go dostosować do nowych wymogów środowiskowych, które wejdą w życie w kolejnej dekadzie" - dodaje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Dawid, 2017-05-23 09:53:36

    W zakresie dużej energetyki elektrownie węglowe są najbrudniejsze. W Hiszpani i Francji tak jak i w największej mierze w Polsce za smog odpowiedzialna jest niska emisja - spalanie węgla, mułów, drewna i śmieci w gospodarstwach domowych i ciepłowniach. Na obszarach dużych zagęszczeń ludności należało...by zakazać spalania paliw stałych! Bez wyjątków! ! Oczywiście rząd wydaje milinony na tworzenie bzdurnego prawa, które przyniesie marne efekty, bo węgiel dalej ma popiół i siarkę! Mieszkam pod miastem i u mnie nie ma opcji podłączenia się do sieci ciepłowniczej z miasta. Rozwiązania są proponowane dla mieszkańców miast, jeżeli chodzi o tereny wiejskie to jest już znacznie gorzej o jakiekolwiek propozycje i rozwiązania. Mam piec Kostrzewy Compact Bio Luxury na pellet. Jest ekologicznie, nie truję siebie, rodziny i nikogo w okolicy. Jeżeli mamy mieć wpływ na swoje zdrowie czy środowisko, to zacznijmy najpierw od siebie, bo zanim nasz rząd zdecyduje się na jakieś konkretne kroki, to miną lata, a problem smogu pozostanie dalej w sferze rozważań.  rozwiń