PARTNER PORTALU
  • BGK

Paliwo ze śmieci do cementowni

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    8 czerwca 2011 - 07:38
Paliwo ze śmieci do cementowni

Szansą na skuteczne i proste zmniejszenie góry śmieci komunalnych jest przetworzenie ich na paliwo alternatywne. Zachęcają do tego cementownie, dla których jest to tanie i dobre źródło energii.
Z technicznego punktu widzenia sprawa nie jest nadmiernie skomplikowana. Można je produkować zarówno ze śmieci segregowanych, jak i ze zmieszanych. Dobre efekty daje segregowanie śmieci na suche i mokre – informuje „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Odpady mogą służyć za paliwo. Choć to skomplikowane

Żeby paliwo alternatywne powstawało, zakłady wytwarzające paliwa alternatywne muszą uzyskać status tzw. regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych.

Kłopoty powoduje też sama definicja paliwa alternatywnego. Jedynie w katalogu odpadów jest powiedziane, że odpady palne o kodzie 19 12 10 to właśnie paliwo alternatywne. Zalicza się tu odpady palne z mechanicznej obróbki odpadów nieujęte w innych grupach.
Zdaniem Andrzeja Kraszewskiego, ministra środowiska, budowa instalacji przetwarzających odpady na paliwa alternatywne wymaga środków, a gminy ich nie mają. Ale mogą one powstawać na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Wygra na tym i gmina, i przedsiębiorca. Minister zachęca też przedsiębiorców do występowania do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o wsparcie na instalacje, wyraźnie zaznaczając, że kto pierwszy, ten lepszy, bo pieniędzy nie ma zbyt dużo.

Są miasta, które już dziś dobrze sobie radzą, zwłaszcza gdy w pobliżu są cementownie. Tak jest np. w Lublinie, który już dzięki produkcji paliwa alternatywnego dla położonej niedaleko cementowni Rejowiec osiąga ponad 30-procentową redukcję odpadów – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2011-06-08 08:32:24

    Szkoda tylko, ze bedziemy musieli przez nastepne setki lat tymi spalonymi smieciami oddychac ! Sposob na spalarnie jest prosty - ograniczyc wysokosc kominow do 3 m i podlaczyc do niego system wentylacyjny zarzadu spolki.