PARTNER PORTALU
  • BGK

Parki krajobrazowe woj. lubuskiego rozwinęły czynną ochronę

  • PAP/PSZ    21 listopada 2017 - 16:09
Parki krajobrazowe woj. lubuskiego rozwinęły czynną ochronę
Pomoc człowieka i zwierząt jest niezbędna, by chronić zagrożone wyginięciem gatunki roślin. (fot. pixabay)

Czyszczenia ptasich gniazd i obrączkowanie piskląt, wykaszanie traw, usuwanie zbędnych krzewów przeszkadzających rzadkim gatunkom – to niektóre prace wykonane w tym roku w parkach krajobrazowych w Lubuskiem dla zachowania bioróżnorodności.
• Koszty prac po połowie sfinansował Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego i WFOŚiGW w Zielonej Górze.

• Prace obejmowały szerokie spektrum działań na polu przyrodniczym.

• Na terenie Parku Krajobrazowego "Ujście Warty" przeprowadzono akcję oczyszczania gniazd bociana białego.

W województwie lubuskim znajduje się siedem parków krajobrazowych zarządzanych przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego. W tym roku przeprowadzono wiele działań związanych z czynną ochroną przyrody na ich terenie.

"Nasze działania koncentrowały się na zachowaniu cennych elementów bioróżnorodności. Zabiegi ochronne służyły zachowaniu siedlisk roślin i zwierząt. Prace obejmowały szerokie spektrum działań na polu przyrodniczym" - poinformował Krzysztof Gajda z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego.

Na terenie Parku Krajobrazowego "Ujście Warty", okalającego park narodowy o tej samej nazwie, przeprowadzono akcję oczyszczania gniazd bociana białego. Dodatkowo zaobrączkowano 99 piskląt tego gatunku na 31 gniazdach.

"Dzięki tym działaniom prawdopodobieństwo zaplątania się w sznurki przez młode ptaki na tym obszarze można uznać za znikome" - podkreślił Gajda.

Dodał, że prace na tym obszarze objęły także wycinkę krzewów na cennych przyrodniczo murawach kserotermicznych w Owczarach. Na tym obszarze w stacji edukacyjno-badawczej Klubu Przyrodników ze Świebodzina prowadzony jest także ekstensywny wypas owiec rasy wrzosówka.

Pomoc człowieka i zwierząt jest niezbędna, by chronić zagrożone wyginięciem gatunki roślin występujących tylko na tego typu murawach, takich jak miłek wiosenny, ostnica Jana, ostnica włosowata, storczyk purpurowy, czy dzwonek boloński.

W Krzesińskim Parku Krajobrazowym wykoszono odcinki wału przeciwpowodziowego dla dwóch rzadkich, chronionych niepozornych motyli dziennych: modraszka telejusa i modraszka nausitousa. Oba te gatunki są ujęte w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt.

"Wykoszenie traw ma ułatwić wzrost krwiściągu lekarskiego, który jest rośliną żywicielską tych motyli oraz miejscem składania jaj, oraz doświetlenie i dogrzanie mrowisk mrówek z rodziny wścieklic, w których gąsienice tych motyli spędzają zimę i przechodzą przepoczwarzenie" - wyjaśnił Gajda.

Z kolei w Barlinecko-Gorzowskim Parku Krajobrazowym zamontowano kolejne budki dla popielicy szarej, reintrodukowanej na tym obszarze przed pięcioma laty, gatunku z Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Natomiast w rejonie biura parku w Lipach pielęgnacji poddano zbocza muraw, na których występuje gniewosz plamisty - gatunek węża również wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

Jednym ze skarbów przyrodniczych Pszczewskiego Parku Krajobrazowym jest kumak nizinny - gatunek rzadkiego w naszym kraju płaza. Aby poprawić mu warunki siedliskowe, wycięto częściowo drzewa i krzewy zacieniające akwen oraz złagodzono brzegi stawu, by ułatwić kumakowi dostęp do zbiornika.

Natomiast w Parku "Łuk Mużakowa" podjęto prace w celu ochrony jedynego w Polsce stanowiska selerów węzłobaldachowych poprzez wykoszenie i odkrzaczenie rowów melioracyjnych. Ten gatunek jest ujęty w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.