PARTNER PORTALU
  • BGK

Parki narodowe z Polsce z dofinansowaniem. Lasy Państwowe przekażą 68 mln złotych

  • MN    26 września 2017 - 09:30
Parki narodowe z Polsce z dofinansowaniem. Lasy Państwowe przekażą 68 mln złotych
Pieniądze trafią na działania związane z ochroną przyrody, bezpieczeństwem, ale też np. na badania naukowe. (fot. pixabay)

Ponad 68 mln zł Lasy Państwowe przekażą w tym roku na wsparcie parków narodowych.
• W tym roku z dofinansowania skorzystały wszystkie 23 parki narodowe.

• Łącznie realizowane są 42 umowy obejmujące 524 działania na kwotę 68,3 mln zł.

• Zakwalifikowano do realizacji również prace związane z usuwaniem skutków sierpniowych nawałnic.

To już kolejny rok wspierania parków narodowych ze środków funduszu leśnego. Dla wielu parków narodowych taki zastrzyk finansowy to szansa na realizację od lat odkładanych działań i inwestycji oraz zwiększenie budżetów.

Na co w tym roku zostaną przeznaczone pieniądze? Priorytetowe kierunki, określone przez Konrada Tomaszewskiego, dyrektora generalnego Lasów Państwowych, to przede wszystkim działania czynnej ochrony przyrody, działania przeciwpożarowe, badania naukowe, wykup gruntów, infrastruktura turystyczna i edukacyjna związana z ukierunkowaniem ruchu turystycznego.

Plany na ten rok są ambitne. I tak Park Narodowy Gór Stołowych otrzymał dofinansowanie na remont szlaków turystycznych w rejonie Szczelińca i Błędnych Skał - planowana jest wymiana barier, płotów, podestów i kładek.

Czytaj też: Zerowa akcyza na samochody i autobusy elektryczne?

Wigierski Park Narodowy będzie modernizować infrastrukturę na polach biwakowych oraz wybuduje nową i wyremontuje istniejącą infrastrukturę turystyczną na zielonym szlaku „Wokół Wigier”. Już wkrótce turyści będą korzystać tam z nowych ławostołów, kładek, pomostów i sanitariatów. Zmodernizowane zostaną także leśne parkingi.

W tegorocznej edycji programu udzielono finansowania nie tylko na działania inwestycyjne ukierunkowujące ruch turystyczny celem ochrony przyrody. W Poleskim Parku Narodowym pieniądze przeznaczone zostaną na działania czynnej ochrony przyrody, począwszy od tych z zakresu ochrony lasu, np. wykładanie drzew pułapkowych i zakup feromonów na szkodniki wtórne czy grodzenie upraw przed zwierzyną, poprzez hodowlę sadzonek w szkółkach leśnych, a skończywszy na cięciach pielęgnacyjnych, sanitarnych i usuwaniu ekspansywnych, obcych gatunków, np. czeremchy amerykańskiej.

Czytaj też: Miasta dostaną 114 mln zł na rozwój transportu niskoemisyjnego

Wśród dofinansowanych projektów znalazły się także działania obejmujące palikowanie sadzonek, konserwację i wywieszenie skrzynek dla ptaków, utrzymanie i doposażenie ośrodków rehabilitacji zwierząt, ustawienie tablic edukacyjnych. Sporą grupę stanowią również kosztowne działania przeciwpożarowe w parkach: remont dojazdów pożarowych, zakup i utrzymanie specjalistycznego sprzętu gaśniczego, konserwacja pasów przeciwpożarowych czy utrzymanie systemu łączności. Dodatkowo dofinansowane zostały partole lotnicze, obsługa punktów alarmowo-dyspozycyjnych oraz prowadzenie systemu obserwacji przeciwpożarowej.

W związku z dużymi szkodami, które w niektórych parkach narodowych wyrządziły sierpniowe huragany, dyrektor generalny LP zakwalifikował do realizacji w tym roku również prace związane z usuwaniem ich skutków.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.