PARTNER PORTALU
  • BGK

Paryż ma cel: dodatkowe 100 hektarów zieleni w mieście

  • pt    22 listopada 2017 - 10:45
Paryż ma cel: dodatkowe 100 hektarów zieleni w mieście
Tak mają wyglądać nowe ogrody Paryża (fot.eiffage.pl)

W ściśle zabudowanych centrach miast brakuje miejsca na zieleń? Paryż ma znaleźć sto hektarów, na których będą prowadzone uprawy rolnicze. Jak chce to zrobić?
Stolica Francji we współpracy z licznymi partnerami podpisała dokument:  „Cel: 100 hektarów” (Objectif 100 hectares).

Celem przedsięwzięcia jest doprowadzenie do tego, by do roku 2020 powstało w Paryżu 100 hektarów zielonych... dachów i porośniętych roślinnością ścian. Aż jedna trzecia z tej powierzchni ma służyć ogrodnictwu miejskiemu.

Powołano 32 wielodyscyplinarne zespoły, wybrane spośród 144 projektów kandydujących. Ich celem jest  opracowania projektów rolnictwa miejskiego i ekologizacji istniejącej już zabudowy miasta – informuje jeden z partnerów akcji Grupa Eiffage znana z wprowadzania strategii zrównoważonego rozwoju miast.

Dzięki projektom wdrożonym w ramach tego przedsięwzięcia wyhodowanych zostanie ponad 30 tys. kwiatów, 425 ton owoców i warzyw, 24 tony grzybów, 3 tony ryb, a dodatkowo – wytworzone zostanie ponad 8 tys. litrów piwa.

Najważniejsze, nie są jednak dane liczbowe, a nadrzędny cel, którym jest rozwój rolnictwa miejskiego, ekologiczne uwrażliwienie wszystkich mieszkańców Paryża i mnożenie kolejnych proekologicznych inicjatyw.

Nowe miejsca upraw zostały zaplanowane na dachach, ścianach, brukach i w paryskich parkach. Pierwsze projekty są realizowane od początku bieżącego roku (2017) na powierzchni 5,5 hektara. Zostały opracowane i zgłoszone przez stocznie, stowarzyszenia, firmy i rolników.

Proces wyłaniania projektów do realizacji przebiega w kilku etapach. Pierwszym krokiem jest podpisanie umów partnerskich, następnie uruchamiane są konkursowe procedury zapraszania do zgłaszania projektów, które wpisują się w formułę „Paryskich kultur ogrodowych” (Les Paris-culteurs).

Pszczoły w mieście

W Polsce na razie rolnictwo w miastach ogranicza się do hodowli pszczół. 

W lipcu kilkadziesiąt słoików miodu lipowego pozyskano z pasieki, którą zainstalowano na dachu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.

Z dachu urzędu udało się pozyskać miód lipowy wysokiej jakości zebrany przez pszczoły w okolicach Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Opiekun pszczół Mirosław Majcherek podkreślił, że pierwsze zbiory miodu to dopiero początek. "Liczymy na dużo więcej, zwłaszcza, że pszczoły ewidentnie polubiły swój nowy dom" - dodał Majcherek. Na dachu urzędu zainstalowano trzy ule, w których znajdują się trzy pszczele rodziny, czyli ok. 30 tys. pszczół.

Zapewniono, że pszczoły nie stanowią zagrożenia ani dla pracowników, ani dla klientów urzędu. Ule zostały zasiedlone przez odpowiedni gatunek owadów. To Apis mellifera - pszczoła miodna, rasa łagodna. Ule coraz częściej pojawiają się w dużych miastach. Ma to związek z niepokojącymi doniesieniami naukowców o postępującej destrukcji populacji pszczół. Małe pasieki funkcjonują m.in. na budynkach Sejmu czy Ministerstwa Rolnictwa.

 

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.