PARTNER PORTALU
  • BGK

Pasieka na dachu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego

  • PAP / MIW    16 czerwca 2017 - 08:50
Pasieka na dachu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego
Prezes Koła Pszczelarzy Krzyki Mirosław Majcherek. (fot. www.duw.pl)

Składająca się z trzech uli pasieka powstała na dachu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. To pierwsza pasieka na budynku użyteczności publicznej we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska można hodować pszczoły od lipca zeszłego roku.
Pasiekę założył prezes Koła Pszczelarzy Krzyki Mirosław Majcherek.

- Tuż po tym, jak Rada Miejska Wrocławia zgodziła się na hodowlę pszczół w mieście, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak zaproponował mi budowę takiej pasieki - powiedział Majcherek.

Majcherek umieścił na dachu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego ule, w których zamieszkały trzy pszczele rodziny.

- To pszczoły z gatunku Apis mellifera, bardzo miodne i bardzo łagodne - wyjaśnił Majcherek.

Wokół Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego rosną m.in. drzewa akacjowe. "

- e akacje bez pszczół zginą, one zapylając je sprawią, że te drzewa przetrwają. Obecność pszczół w mieście to jedno z lekarstw na obumierający drzewostan - uważa pszczelarz.

Miód, który powstanie w pasiece będzie poddawany badaniom, które ocenią jego właściwości.

Majcherek podkreślił, że pszczoły muszą wrócić do miasta.

- To owady, które są papierkiem lakmusowym mówiącym o stanie środowiska, w którym żyjemy. Jeżeli są pszczoły, to znaczy, że z tym środowiskiem nie jest najgorzej - powiedział pszczelarz.

W lipcu 2016 r Rada Miejska Wrocławia przyjęła uchwałę, która dopuściła hodowlę pszczół na terenach mieszkalnych w mieście.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Teodor, 2017-06-19 13:36:56

    Robinia akacjowa (nie akacja) jest gatunkiem obcym, sprowadzonym z Ameryki, bardzo inwazyjnym i zmieniającym warunki siedliskowe, więc nie widzę powodów, żeby akurat o ten gatunek się troszczyć. Aczkolwiek jest jasne, że pszczelarze go lubią, tylko co te pszczoły będą zbierać jak robinie przekwitną?... Szału z kwiatami miododajnymi to w centrum Wrocławia nie ma, no i smacznego - miód z centrum miasta, samo zdrowie...  rozwiń