Pasieka na dachu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego

Składająca się z trzech uli pasieka powstała na dachu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. To pierwsza pasieka na budynku użyteczności publicznej we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska można hodować pszczoły od lipca zeszłego roku.
Pasieka na dachu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego
Prezes Koła Pszczelarzy Krzyki Mirosław Majcherek. (fot. www.duw.pl)

Pasiekę założył prezes Koła Pszczelarzy Krzyki Mirosław Majcherek.

- Tuż po tym, jak Rada Miejska Wrocławia zgodziła się na hodowlę pszczół w mieście, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak zaproponował mi budowę takiej pasieki - powiedział Majcherek.

Majcherek umieścił na dachu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego ule, w których zamieszkały trzy pszczele rodziny.

- To pszczoły z gatunku Apis mellifera, bardzo miodne i bardzo łagodne - wyjaśnił Majcherek.

Wokół Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego rosną m.in. drzewa akacjowe. "

- e akacje bez pszczół zginą, one zapylając je sprawią, że te drzewa przetrwają. Obecność pszczół w mieście to jedno z lekarstw na obumierający drzewostan - uważa pszczelarz.

Miód, który powstanie w pasiece będzie poddawany badaniom, które ocenią jego właściwości.

Majcherek podkreślił, że pszczoły muszą wrócić do miasta.

- To owady, które są papierkiem lakmusowym mówiącym o stanie środowiska, w którym żyjemy. Jeżeli są pszczoły, to znaczy, że z tym środowiskiem nie jest najgorzej - powiedział pszczelarz.

W lipcu 2016 r Rada Miejska Wrocławia przyjęła uchwałę, która dopuściła hodowlę pszczół na terenach mieszkalnych w mieście.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Robinia akacjowa (nie akacja) jest gatunkiem obcym, sprowadzonym z Ameryki, bardzo inwazyjnym i zmieniającym warunki siedliskowe, więc nie widzę powodów, żeby akurat o ten gatunek się troszczyć. Aczkolwiek jest jasne, że pszczelarze go lubią, tylko co te pszczoły będą zbierać jak robinie przekwitną?... Szału z kwiatami miododajnymi to w centrum Wrocławia nie ma, no i smacznego - miód z centrum miasta, samo zdrowie... rozwiń

Teodor, 2017-06-19 13:36:56 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE