PARTNER PORTALU
  • BGK

Patriotycznie i ekologicznie. Grodzisk Mazowiecki walczy ze śmieciami

  • aw    27 stycznia 2016 - 12:34
Patriotycznie i ekologicznie. Grodzisk Mazowiecki walczy ze śmieciami
W mieście rozwieszono osiem billboardów nawiązujących do odważnego spotu. (fot.mat.pras.)

• Kochasz Polskę? Nie śmieć - to hasło kampanii ekologicznej realizowanej przez Urząd Miejski w Grodzisku Mazowieckim.
• Kontrowersyjny spot, billboardy, ale też zabawa z nagrodami – magistrat na różne sposoby zachęca mieszkańców do większej dbałości o estetykę i poczuwanie się do odpowiedzialności za wspólną przestrzeń.
Kampania ekologiczna "Kochasz Polskę? Nie śmieć" w Grodzisku Mazowieckim wystartowała wiosną ubiegłego roku, kiedy ogłoszono konkurs dla uczniów grodziskich szkół na scenariusz filmowy zwracający uwagę na konieczność dbania o środowisko naturalne. Jako zwycięską wybrano koncepcję Emilii Łukawskiej, uczennicy trzeciej klasy LO o profilu biologiczno-chemicznym w Zespole Szkół nr 1.

– Bardzo chciałam stworzyć coś, co nie będzie tylko kolejnym, zwykłym filmikiem, mówiącym o tym, żeby dbać o środowisko, ale coś, co ma wywołać silne emocje i skłonić do refleksji. Sięgnęłam do Katechizmu Młodego Polaka i zestawiłam go z oszpecającą naturalny krajobraz stertą śmieci – opisuje Emilia Łukawska, mieszkanka Kłudzienka.

Po modyfikacjach scenariusza przez jury konkursu, w grudniu 2015 r. upowszechniono ostateczną wersję spotu.


Spot ten jest dostępny w intrenecie i wyświetlany przed każdym seansem filmowym w grodziskim kinie. Zasięg odbiorców kampanii ma zwiększyć osiem billboardów, wprost nawiązujących do ostatniego kadru spotu.

- 25 stycznia na Facebooku rozpoczęliśmy akcję „Gdzie to jest?” polegającą na tym, że internauci na podstawie udostępnionych zdjęć, zgadują lokalizację billboardów. Na fanpage’u zabawa potrwa tydzień – informuje Anna Redel z wydziału promocji UM w Grodzisku Mazowieckim.

W ten sposób magistrat przypomniana mieszkańcom, że wszyscy są odpowiedzialni za wygląd małej ojczyzny i całego kraju.

- Gmina Grodzisk Mazowiecki charakteryzuje się dużymi walorami przyrodniczymi, dlatego staramy się zachęcić wszystkich do większej dbałości o estetykę. Chodzi o zwrócenie uwagi m.in. na ogrodzenie posesji, elewację budynków, sprzątanie chodnika, koszenie trawnika i wieszanie reklam. Warto dodać, że w grudniu 2015 r. udało nam się uzyskać dofinansowanie na realizację billboardów promujących kampanię „Kochasz Polskę? Nie śmieć” z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – mówi Tomasz Krupski, wiceburmistrz Grodziska Mazowieckiego.

Jest o czym przypominać

– Nadal natrafiamy na takie przypadki, jak np. telewizory pływające w rzece lub komplet pościelowy znajdujący się w kontenerze na cmentarzu, które nas zaskakują. Codziennie zwożona jest tona śmieci z koszy ulicznych, w których znajdują się nie tylko bilety, papierki po cukierkach, ogryzki i pety, ale także poduszki, czy zderzaki samochodów. Staramy się tłumaczyć ludziom, że takie zachowania nie mają sensu. Szukamy wśród mieszkańców sojuszników, którzy pomogą nam ograniczyć skalę tego zjawiska – mówi Jerzy Kopeć, pracownik Wydziału Ochrony Środowiska UM.

Jak informuje WOŚ, w miejskim systemie legalnego pozbywania się odpadów jest zarejestrowanych ponad 42 tys. osób. W tej grupie aż 93 proc. to osoby segregujące odpady.

- Z Grodziska Mazowieckiego w ciągu jednego roku wyjeżdża ok. 14 tys. ton śmieci. Choć dzikie wysypiska stanowią „zaledwie’ 42 tony, koszt ich sprzątania pochłania 250-300 tys. złotych rocznie – kwotę, którą można by przeznaczyć np. na wybudowanie ścieżki rowerowej – dodaje Redel.

Dlatego punktem kulminacyjnych kampanii „Kochasz Polskę? Nie śmieć” w Grodzisku Mazowieckim będzie Światowy Dzień Ziemi, podczas którego gmina zaprosi wszystkich mieszkańców do włączenia się w akcję sprzątania małej ojczyzny.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Dobry spot, 2016-01-28 10:10:49

    A co w tym spocie jest kontrowersyjnego? Prawda może być przykra, ale nie jest kontrowersyjna. Niestety, wojna i komuna zrobiły swoje. Kultura (także ta ekologiczna) będąca również przejawem patriotyzmu jest wciąż na dość niskim poziomie. Na szczęście coraz więcej młodych ludzi świadomie i z własnej... inicjatywy chce odkrywać i pielęgnować to, co niemiec i sowieta (zawsze z małych liter) z całych sił próbowali nam ukraść...  rozwiń