PARTNER PORTALU
 • BGK

Paweł Ciećko: Samorządy są odpowiedzialne za smog

 • PAP/AT    30 listopada 2017 - 08:22
Paweł Ciećko: Samorządy są odpowiedzialne za smog
Znaczna część włodarzy gmin jest świadomych potrzeby walki ze smogiem i realizują programy ustalone przez sejmik województwa małopolskiego (fot.shutterstock)

To wójtowie, burmistrze, prezydenci miast odpowiadają za jakość powietrza - powiedział Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko. Wyraził nadzieję, że małopolskie władze skutecznie wdrożą programy ochrony powietrza.
• W Małopolsce każdy sezon grzewczy oznacza smog.

• Za jakość powietrza odpowiedzialni są włodarze - mówi Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko.

• W jego ocenie w ciągu dwóch do pięciu lat jakość powietrza, zwłaszcza w Małopolsce, powinna znacznie się poprawić.

W Krakowie i Małopolsce każdy sezon grzewczy oznacza smog. Władze miasta, gmin, województwa, a także organizacje pożytku publicznego podejmują różnorodne działania, aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza.

Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko podkreślał w rozmowie z PAP szczególną opowiedzialność włodarzy. "To wójtowie, burmistrze, prezydenci miast odpowiadają za jakość powietrza" - zaznaczył i wyraził nadzieję, że małopolskie władze skutecznie wdrożą programy ochrony powietrza.

Gminy w Małopolsce są zobowiązane do realizacji Programu Ochrony Powietrza (POP). Od 2014 r. Wojewódzki Inspktorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) przeprowadził 87 kontroli w małopolskich gminach (łącznie Małopolska liczy 182 gminy). Nieprawidłowości (brak walki ze smogiem) stwierdzono w 49 gminach - WIOŚ nałożył na nie karę w wysokości łącznie 580 tys. zł.

"Kary mogą wynieść od 10 tys. zł do nawet pół mln zł i mocno piętnują gminę za nierealizowanie Programu Ochrony Powietrza" - powiedział inspektor.

Czytaj też: Smog. Stan jakości powietrza w Polsce

Wśród ukaranych gmin są m.in. te, które słyną z walorów turystycznych, krajoznawczych, a nawet te, do których należą miejscowości uzdrowiskowe. Ciećko podkreślił jednak, że miejscowości uzdrowiskowe w Małopolsce robią dużo, aby walczyć ze smogiem. "Montują u siebie stacje monitorujące, bo wiedzą, że jeżeli jakość powietrza nie zostanie poprawiona, to mogą w ostateczności nawet stracić to określenie zdrój przy nazwie miejscowości" - powiedział.

Ciećko ocenił równocześnie, że znaczna część włodarzy gmin jest świadomych potrzeby walki ze smogiem i realizują programy ustalone przez sejmik województwa małopolskiego. Niestety są też tacy - mówił inspektor - którzy mają problem z działaniami zmierzającymi ku poprawie powietrza; źródłem kłopotu jest przede wszystkim brak środków finansowych na wymianę palenisk domowych.

"Patrząc optymistycznie od dwóch do pięciu lat jakość powietrza, szczególnie w Małopolsce, powinna ulec gwałtownej, mocnej poprawie. I będziemy mówić o dobrej jakości powietrza nie tylko w sezonie letnim, ale i w zimowym" - stwierdził inspektor.

Pytany o skalę smogu w Małopolsce odpowiedział, że w zeszłym roku było sporo dni, kiedy normy zanieczyszczenia powietrza były przekroczone. "Są pyłomierze, które ponad 100 razy odnotowywały zanieczyszczenie powietrza ponadnormatywne" - podkreślił Ciećko.

W Krakowie od początku 2017 roku do końca marca były już 53 dni z przekroczeniami dopuszczalnych, dobowych norm zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10. Władze miasta 18 razy wprowadzały w tym okresie darmową komunikację miejską.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Leszek Antoni, 2017-12-01 11:19:51

  Łagów woj. Świętokrzyskie normy ponad 74 krotnie przekroczone, wyraźnie wskazano winnych ale, ... i tu dopiero zaczynają się schody i droga przez mękę ale nic to, nic to ....
 • w.potega@neostrada.pl, 2017-12-01 10:40:37

  Tam gdzie normy trucia są przekroczone, burmistrzowie, wójtowie i radni powinni mieć zakaz ubiegania się o funkcje publiczne. Najpierw jednak domagajmy się tablic informacyjnych z bieżących badań powietrza.
 • ZATRUTY, 2017-11-30 14:29:24

  Mamy prawo wiedzięć jakie jest skażenie,jaka jakość powietrza. Duża sieć pylomierzy,urządzeń kontrolnych,drony całodobowa kontrola oraz pełna informacja w mediach oraz innych nośnikach informacji pozwoli nam podejmować decyzje o korzystaniu z pobytu na zewnątrz,czyli tzw". czystym powietrzu&quo...t;. Dotyczy to głownie dzieci i osób starszych. Dlaczego nie alarmuja o skażeniach lekarze,służby kontrolne,odpowiedzialne urzędy pobierające pensje z naszych podatków. Konieczne jest powołanie niezależnych stacji pomiarowych. Absolutnie nie wierzymy w dane Inspektoratów Ochrony Srodowiska.  rozwiń