PARTNER PORTALU
 • BGK

Petycja do premier Szydło: Cała Puszcza Białowieska powinna stać się parkiem narodowym

 • PAP/AT    2 marca 2016 - 17:22
Petycja do premier Szydło: Cała Puszcza Białowieska powinna stać się parkiem narodowym
Według sygnatariuszy listu z powodu regularnych prób zwiększenia pozyskania drewna w puszczy, jedynym rozwiązaniem, które zagwarantuje jej stabilną ochronę, jest poszerzenie parku narodowego na cały obszar puszczy (Puszcza Białowieska, fot.wikipedia.org/Konrad Kurzacz)

• Mieszkańcy Białowieży wystosowali petycję do premier Beaty Szydło.
• Sprzeciwiają się w niej zwiększeniu wycinki drzew w puszczy.
• Mieszkańcy chcą by cała puszcza była parkiem narodowym.
Zwiększenie wycinki w Puszczy Białowieskiej może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w cennej przyrodzie - podkreślają mieszkańcy regionu w petycji do premier Beaty Szydło. Według nich Polskę stać na to by cała Puszcza stała się parkiem narodowym.

W środę (2 marca) po południu, reprezentacja mieszkańców powiatu Hajnowskiego złożyła w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie petycję skierowaną do premier Beaty Szydło, w której sprzeciwiają się ewentualnemu zwiększonemu wyrębowi drzew na terenie Puszczy Białowieskiej. Pod petycją podpisało się 500 osób.

"Nasza petycja jest wyrażeniem sprzeciwu wobec pomysłów zwiększenia wycinki w puszczy. Jesteśmy za ochroną Puszczy Białowieskiej, ale i za tym by potrzeby mieszkańców np. w dostępie do drewna opałowego były respektowane" - powiedziała Joanna Łapińska inicjatorka akcji.

Czytaj też: Samorząd apeluje do rządu o kompromis w sprawie zarządzania i działania na rzecz rozwoju puszczy

Jak wyjaśniła, podpisani pod petycją mieszkańcy opowiadają się za zachowaniem kompromisu zawartego między obrońcami przyrody jak i lokalną społecznością. W 2011 r. minister środowiska ograniczył limity pozyskania drewna w puszczy.

Kontrowersje wywołał aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) w nadleśnictwie Białowieża, który zakłada zwiększenie pozyskanie drewna w tym nadleśnictwie z obecnych 63,4 tys. metrów sześciennych (na 10 lat) do 188 tys. metrów sześciennych. Leśnicy uzasadniają tę decyzję gradacją kornika drukarza. Jednak wiele środowisk naukowych oraz ekolodzy apeluje o pozostawienie puszczańskiej przyrody bez ingerencji człowieka. Obecnie dokument znajduje się w dyrekcji generalnej Lasów Państwowych.

"Jesteśmy też za tym, by objąć puszczę parkiem narodowym. Jeśli mają być nadal takie problemy to ujednolicenie formy ochrony w postaci parku byłoby najlepsze, ale chodzi nam też o potrzeby mieszkańców. To jest dla nas też priorytet. W tej chwili wycinka jest na dość dużym poziomie i nie ma potrzeby żeby ją zwiększać" - dodała Łapińska.

Protestujący w liście podkreślają, że nie zgadzają się też z władzami samorządowymi Hajnówki, którzy we wcześniejszym piśmie do rządu aprobowali zwiększenie wycinki.

"Wielu z naszych sąsiadów podpisało się pod tamtym listem, pod presją wójta, burmistrza, księdza czy bezpośredniego przełożonego. Nie podoba nam się takie działanie władz lokalnych i decydowanie w naszym imieniu o tym, co jest naszym wspólnym dziedzictwem" - podkreślono w petycji.

"Wyrażamy nasze niezadowolenie z instrumentalnego traktowania przez samorządowców zarówno Puszczy, jak i nas mieszkańców regionu. Wyrażona w ich liście troska o Puszczę Białowieską i nasz dobrobyt nie odpowiada realiom, wiedzy naukowej, a przede wszystkim jest przez nas odbierana jako popieranie interesów wąskiej grupy pracowników Lasów Państwowych" - napisali autorzy petycji.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Maksymilian, 2016-03-15 11:54:48

  Skala problemu osiągnęło apogeum. Tutaj już nie chodzi o obronę puszczy, a o wojnę polityczną. Spróbujmy odsunąć uprzedzenia do ministra i zastanówmy się, jakie działanie byłoby najskuteczniejszym w wyplenieniu szkodnika z puszczy. Szczycimy się tym, że puszcza nigdy nie potrzebowała ingerencji czło...wieka, natomiast skoro może otrzymać pomoc z jego dłoni - dlaczego uporczywie stać przy jej niezależności, skoro możemy przyczynić się swoim uporem do jej zniszczenia, tym samym katastrofy na skalę państwową?  rozwiń
 • jedrek, 2016-03-02 18:19:36

  dla rozluźnienia atmosfery, znalazłem fajna stronę www: kronikaodkrywcow.pl