PARTNER PORTALU
  • BGK

Pieniądze dla gmin na energię odnawialną

  • PAP    3 stycznia 2012 - 12:24
Pieniądze dla gmin na energię odnawialną

Na Opolszczyźnie ruszyły nabory wniosków gmin na inwestycje w energię odnawialną i gospodarkę wodno-ściekową.
– Mamy na to ponad 50 mln zł – powiedziała dyrektor departamentu koordynacji programów operacyjnych urzędu marszałkowskiego (zabierz głos/oceń marszałka województwa), Karina Bedrunka.

Gminy mogą pozyskać maksymalnie 4 mln zł na projekty związane z kanalizacją i wodociągami, dofinansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii to maksymalnie 3 mln zł. „W rozpoczętym naborze zarząd województwa zapisał, że w pierwszej kolejności – kiedy będzie tworzona lista projektów – rozpatrywany będzie obszar energii odnawialnej, a dopiero później kanalizacja. Jest to próba mobilizowania samorządów do takich inwestycji” – wyjaśniła Bedrunka.

Z unijnych pieniędzy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich mogą skorzystać gminy miejsko-wiejskie, ale inwestycje nie mogą powstawać w miastach, tylko na terenach wiejskich.

„Może to być budowa oświetlenia zasilanego z odnawialnych źródeł, instalacja solarów na szkołach i budynkach użyteczności publicznej. Czekamy na projekty zw. z wykorzystaniem wiatru, energii geotermalnej, wody, słońca, biogazu i biomasy” – wyliczała dyrektor.

Dodała, że samorządy w tym naborze nie mogą równolegle docieplać budynków. „Koszty mogą być tylko ściśle związane z odnawialnymi źródłami energii” – zaznaczyła.

Projekt realizowany przez samorząd może być dofinansowany maksymalnie w 75. proc. Pozostałe pieniądze gmina musi znaleźć sama. Zdaniem Bedrunki – szczególnie przy większych inwestycjach, np. przy budowie biogazowni – konieczne może być pozyskanie zewnętrznego inwestora i skorzystanie z partnerstwa publiczno prywatnego. Ta forma finansowania nie cieszy się na razie popularnością.

„Mam nadzieję, że prędzej czy później znajdzie się ktoś odważny, kto zrealizuje taką inwestycje w partnerstwie publiczno-prywatnym. To ciężki temat i na razie nie ma takich spektakularnych inwestycji. Jeśli ktoś przetrze szlak, a służby kontrolne dokładnie to sprawdzą, to powinno to ruszyć” – oceniła dyrektor.

Podkreśliła, że zarząd województwa chce zachęcić samorządy do inwestowania w energię odnawialną, zwłaszcza że podobne przedsięwzięcia są coraz bardziej widoczne za granicą – u naszych południowych i zachodnich sąsiadów. „Czesi i Niemcy bardzo dobrze sobie z tym radzą. Potrzebna jest odwaga samorządów i pokazywanie radnym, że można i warto” – powiedziała.

Zarząd województwa czeka na projekty od samorządów do końca stycznia. Inwestycje muszą zostać zrealizowane i rozliczone do końca 2015 roku. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • bąbel, 2012-01-03 19:02:25

    No, a pilnujcie tej kasy trochę lepiej niż we Włodzieninie i Krasiejowie.