PARTNER PORTALU
  • BGK

Pieniądze nie będą czekać na beneficjenta

  • Agnieszka Widera    25 stycznia 2012 - 15:47
Pieniądze nie będą czekać na beneficjenta

Mniejsze umorzenia i nieco wyższe oprocentowanie pożyczek oraz terminowe nabory wniosków - to główne zmiany w zasadach finansowania WFOŚiGW w Katowicach. - Wszystko po to, byśmy mogli udzielać pomocy na podobnym poziomie, co w tym roku – twierdzi prezes Gabriela Lenartowicz.
W ubiegłym roku na inwestycje proekologiczne ze środków WFOŚiGW wydano blisko 500 mln zł. To rekordowa kwota w historii katowickiego funduszu i największa spośród wszystkich wojewódzkich funduszy w kraju. Tyle tylko, że pierwszy raz chętnych było więcej niż pieniędzy do podziału.

- W ubiegłych latach nigdy nie było sytuacji, że suma wniosków o dofinasowanie była wyższa niż pula finansów. Właściwie w lipcu ubiegłego roku mieliśmy rozpisane kontrakty na cały plan finansowy - mówiła podczas środowej konferencji w Pszczynie Gabriela Lenartowicz, prezes katowickiego Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na ten rok zakontraktowanych umów fundusz ma już na blisko 200 mln zł a zainteresowanie rośnie.  - Chcielibyśmy by udzielana pomoc beneficjentom utrzymana została na podobnym poziomie. Trzeba jednak pamiętać, że pieniądze jakimi dysponujemy pochodzą z opłat środowiskowych oraz z rat za udzielone pożyczki. Te pierwsze od kilku lat spadają bo wyczerpały się już zaległe opłaty nakładane na stare zakłady ale też dlatego, że poprawia się stan środowiska w naszym regionie. Jeśli chodzi o raty pożyczek, wiadomo, pieniądz na rynku podrożał - podkreślała Lenartowicz.

Dlatego od 2012 roku zmienione zostały zasady, kryteria i metody przyznawania przez fundusz publicznej pomocy na zadania związane z poprawą stanu środowiska i warunków życia w województwie.

Czytaj też: Nowe zasady dofinansowania przez WFOŚiGW

Przede wszystkim został wprowadzony system naborów terminowych i tryb konkursowy w rozpatrywaniu wniosków o dofinansowanie (Katalog przedsięwzięć objętych wyznaczonymi terminami naboru lub trybem konkursowym publikujemy poniżej w dziale Multimedia).

- Dzięki temu przy ocenie wniosków będzie można wybierać te najlepiej przygotowane, najbardziej efektywne i przynoszące najwięcej efektów ekologicznych - tłumaczy szefowa katowickiego WFOŚiGW. - Wcześniej zdarzało się, że podpisywaliśmy umowę z harmonogramem wypłat a pieniądze leżały u nas, bo beneficjent nie był dostatecznie przygotowany do realizacji inwestycji. W tym czasie z pieniędzy jednak nie mógł nikt inny skorzystać. Teraz ani jedna złotówka ma nie czekać na beneficjenta - dodała Lenartowicz.

Modyfikacji uległy także zasady i wysokość umorzeń pożyczek, oprocentowanie kredytów, pożyczek oraz okres ich spłaty. Do tej pory beneficjent mógł ubiegać się o 50-procentowe umorzenie pożyczki. Od 2012 pożyczkobiorca wybrać może umorzenie 40 proc. wykorzystanej pożyczki pod warunkiem przeznaczenia tej kwoty na nowe inwestycje proekologiczne lub 20 proc. bez warunku przeznaczenia umorzonej kwoty na nowe zadanie ekologiczne.

- Ten niższy wariant z 20-procentowym umorzeniem został wprowadzony z myślą o samorządach, które są zainteresowanych szybkim obniżeniem wskaźników a nie są gotowe do przeprowadzenia kolejne ekologicznej inwestycji - tłumaczy Lenartowicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • przyjaciel, 2012-01-25 21:28:04

    BEZ OBAW! Znajdą innych chętnych...No,ci pytający,oczywiście!