PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwsza bioelektrownia w Polsce

  • dziennik.swidnica.pl    13 lipca 2011 - 13:07
Pierwsza bioelektrownia w Polsce

W Świdnicy na Dolnym Śląsku powstała pierwsza Bioelektrownia w Polsce. Jej otwarcie zaplanowano na 25 lipca 2011 roku.
Do 2020 roku 15% wytwarzanej w Polsce energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. W tej chwili to zaledwie 7%. Wyzwanie ogromne, a jednym z nowatorskich pomysłów jest tworzenie bioelektrowni, zasilanych wyłącznie zieloną masą.

- Bioelektrownia Świdnica jest unikatowa i wskazuje kierunek rozwoju nie tylko dla przemysłu energetycznego i ciepłowniczego, ale także dla polskiego rolnictwa - mówi Marek Baryłko, Prezes firmy Bio-Wat, do której należy bioelektrownia.- Pomysł zrodził się z potrzeby. Jestem właścicielem kilkusethektarowego gospodarstwa i zdarzało się, że z powodu złych warunków atmosferycznych traciłem wartościowe plony.

Dzięki bioelektrowni taka sytuacja już się nie powtórzy bo w takim przypadku plony zostaną wykorzystane w procesie produkcji energii elektrycznej. Stale będą także przetwarzane organiczne uprawy - wszystko to, co jest zielone.

Bioelektrownia składa się z trzech bardzo szczelnych zbiorników, w których poprzez fermentację beztlenową kiszonki z kukurydzy i innych zielonych roślin, takich trawa czy liście buraków cukrowych, w nowoczesnej instalacji wytworzony gaz zostanie zamieniony w energię elektryczną i ciepło. Rocznie produkcja prądu sięgnie 9 tysięcy megawat, powstanie także drugie tyle ciepła.

Bioelektrownia została wybudowana przez specjalizującą się w tego typu inwestycjach firmę Eneco. Kosztowała 15 milionów złotych, z czego połowa to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach programu na restrukturyzację polskiego przemysłu cukrowniczego, który prowadzi Agencja Rynku Rolnego.

Usytuowana jest w świdnickiej strefie przemysłowej, w znacznej odległości od zabudowań. Jest w pełni bezpieczna dla środowiska naturalnego i dla ludzi. - W procesie produkcji energii nie będą powstawały żadne szkodliwe substancje, przede wszystkim całkowicie został wyeliminowany dwutlenek węgla - tłumaczy prezes Marek Baryłko. Inwestycja powstała w zgodzie z surowymi wymogami środowiskowymi.

Przy jej wykonaniu uczestniczyli specjaliści z Niemiec, m.in. Martin Schulze z Naturalenergie Biogas. - Chodzi o to, by wszystko zostało zrobione jak należy. W Niemczech tego typu bioelektrownie są budowane już od 10 lat i stały się znakomitym rozwiązaniem dla rolników na wykorzystanie energetycznych roślin.

W Niemczech istnieje już 6200 bioelektrowni. Świdnicką inwestycję wyróżnia nie tylko zastosowanie nowocześniejszych niż u sąsiadów technologii, ale także fakt, że do produkcji wykorzystywana będzie wyłącznie zielona masa bez komponentów odpadowych w produkcji zwierzęcej.

Bioelektrownia Świdnica jest inwestycją modelową. Została wyposażona w specjalną platformę dla zwiedzających. - Chcemy, by z naszych doświadczeń korzystali rolnicy i rolnicze grupy producenckie - dodaje Marek Baryłko.

Bioelektrownia to znakomite rozwiązanie nie tylko dla rolników. Skorzysta rynek pracy, a także miasto. Świdnica pozyska tanie ciepło, jak również będzie mogła w ekologiczny sposób pozbyć się koszonej ze swoich terenów trawy, co jest szczególnie ważne w kontekście nowej ustawy o Ochronie Środowiska Naturalnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • biocrudepolska, 2011-07-13 15:06:51

    Tez pomysl - tylko mozna go rozszerzyc w ramach nowego prawa o odpadach i zorganizowac Regionalne Przetwornie Biologiczna Odpadow i nie wydajac ani grosza, a drobne pieniadze Gminne / Unijne wydac na organizacje zbiorki / selekcji odpadow w Gminach. Zas wejsc w projekt typu BOOT, np. z firma Biocr...ude Technology z kanady, ktora sfinansuje w 100 % ach budowe i bedzie przez nastepne 30 - ci lat operowac instalacje - dajac w wyniku przetworzenia energie i nawoz. Co ciekawsze wlasnie osady z oczyszczalni sciekow saodpadow komunalnych, osadow sciekowych, biomasy rolniczej, odpadow z przemyslu spozywczego energie i nawoz a medium technologicznym w instalacji Biocrude moga byc osady z oczyszczalni sciekow. Istotnym elementem technologii Biocrudetech jest biologiczne przetwarzanie, ktore jesli normalnie odbywa sie w ciagu kilku tygoni w Instalacji Biocrude odbywa sie w ciagu kilku dni !!!! Dlatego tez konieczny jest odpowiedni strumien odpadow by instalacja byla rentowna. Tak wiec zapraszamy do rozmow chetnych samorzadowcow i firmy z ktorymi moglibysmy sie zwiazac celem realkizacji i operacji Instalacji. biocrudetech tadejurkiewicz@hotmail.com 32 209 44 56 600 209 893  rozwiń
  • autoidea, 2011-07-13 14:59:33

    Biogazownie nie sa zle, tylko przestarzale. Bioelektrownie nie polegaja na fermentacji.